به گزارش CNN فارسی ، از زمان شکایت شرکت “دانا گاز” امارات متحده عربی از شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران سال‌ها می‌گذرد. اکنون دادگاهی بین‌المللی درباره بخش نخست این پرونده رای به محکومیت ایران داده است.
روز سه‌شنبه، ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) از الزام پرداخت ۶۰۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از سوی ایران به شرکت اماراتی “دانا گاز” خبر داد.

موضوع بر سر بخش نخست پرونده “کرسنت” است. دادگاهی بین‌المللی ایران را به پرداخت صدها میلیون دلار محکوم کرده است. شرکت “دانا گاز” امارات اعلام کرده که بخش اصلی این پرونده سال آینده توسط دادگاهی در پاریس پیگیری خواهد شد.

در این گزارش به قرارداد ۲۵ ساله فروش گاز بین شرکت ملی نفت ایران و “دانا گاز” اشاره شده است. “دانا گاز” گفته بود، جمهوری اسلامی هرگز تعهدات پیش‌بینی شده در این قرارداد را اجرایی نکرده و هیچ گازی به شرکت نامبرده تحویل داده نشده است.
دانا گاز” همچنین اعلام کرده است که پرداخت این جریمه از سوی شرکت ملی نفت ایران تنها مربوط به هشت سال و نیم نخست این قرارداد ۲۵ ساله می‌شود.

تا لحظه انتشار این خبر بر روی خروجی خبرگزاری رویترز هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی نسبت به رای این دادگاه اعلام موضع نکرده‌اند.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است، توافق ۲۵ ساله مربوط به پرونده گازی کرسنت قرار بوده از سال ۲۰۰۵ آغاز شود.

به این ترتیب حکم صادره از سوی دادگاه داوری بین‌المللی تنها بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ را شامل می‌شود.

مسئولان شرکت “دانا گاز” گفته‌اند که شکایت مربوط به پرداخت خسارت اصلی قرار است در اکتبر سال آینده در دادگاهی در پاریس دنبال شود. جریمه این بخش از پرونده کرسنت سنگین‌تر از جریمه‌ای خواهد بود که در ارتباط با بخش نخست این پرونده تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید