به گزارش CNN فارسی ، اپل به تازگی برنامه قرآن کریم را از اپ استور چین حذف کرده است. طبق گفته شرکت اپل، مقامات چینی این شرکت را مجبور به حذف برنامه قرآن کریم که برای قرائت و یا گوش دادن به قرآن استفاده می‌شود، از اپ استور چین کرده‌اند. این در صورتی است که اسلام از سوی دولت چین به رسمیت شناخته شده است.

دلیل حذف برنامه قرآن کریم از اپ استور چین

تاکنون مشخص نشده دلیل حذف اپ قرآن کریم از اپ استور چین چه چیزی بوده است؛ اما به نظر دولت چین با این استدلال که اپ قرآن مجید دربردارنده متون مذهبی غیرقانونی است آن را از دسترس خارج کرده است. در شرایطی دولت چین دست به همچین کاری زده است که تا به امروز ۳۵ میلیون نفر از جمعیت جهان اپ رایگان قرآن کریم را که توسط PDMS ساخته شده است دانلود و نصب کرده‌اند.

PDSM عنوان کرده است سعی دارد از طریق گفت و گو با مدیریت فضای مجازی چین مجددا این برنامه را به اپ استور چین بازگرداند. طبق گفته PDMS، در حال حاضر یک میلیون نفر در اپ قرآن کریم حضوری فعال دارند. اپل عنوان کرده است به منظور رعایت قانون چین مجبور به حذف اپلیکیشن قرآن کریم از اپ استور چین شده است، اما معلوم نشده است که این اپ با کدام قانون چین مطابقت ندارد.

در حال حاضر سهم عمده‌ای از بازار اپل به شرکت چین تعلق دارد و به همین دلیل اپل مجبور است تا قوانین این کشور را رعایت کند. علاوه‌ بر اپلیکیشن قرآن، اخیرا فعالیت شبکه اجتماعی لینکدین نیز در چین متوقف شده است. طبق اعلام شرکت مایکروسافت، دلیل اصلی این مسئله موضع‌گیری‌ ها سختگیرانه دولت چین بوده است. با تمام این تفاسیر اپل برای حفظ یکی از اصلی‌ترین بازار های خود مجبور است که به فعالیت خود در چین ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید