به گزارش CNN فارسی، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه، اول سپتامبر (دهم شهریور) در دیدار با سفیر این کشور ابراز امیدواری کرد مذاکرات احیای برجام در چند روز آینده به توافق منجر شود.

مذاکرات احیای برجام که آمریکا به طور غیر مستقیم با آن مشارکت دارد فروردین سال پیش در وین آغاز و بیستم اسفند بدون نتیجه متوقف شد.

دور جدید این مذاکرات پس از حدود پنج ماه وقفه به مدت چهار روز (۱۳ تا ۱۷ مرداد) در وین ادامه یافت و در پایان آن جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده ارشد مراکرات “متن نهایی” توافق پیشنهادی را برای تصمیم‌گیری به طرف‌ها ارائه داد.

پاسخ جمهوری اسلامی به این متن و ملاحظاتی که در مورد برخی موارد اختلافی باقی مانده دارد در ساعت‌های پایانی ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) در اختیار اتحادیه اروپا قرار گرفت.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی دوم شهریور اعلام کرد ایران نظرات آمریکا درباره این پاسخ را از طریق دفتر بورل دریافت کرده است.

“توپ در زمان ایران است”

بر پایه گزارش‌ها ایران و آمریکا هنوز درباره دو سه نکته اختلاف نظر دارند. کنعانی هفته گذشته گفته بود “بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی” آغاز شده و جمهوری اسلامی پس از پایان این بررسی‌ها پاسخ خود را در اختیار بورل قرار می‌دهد.

امانوئل مکرون جمعه گذشته با بیان این که اکنون توپ در زمین ایران است توافق بر سر احیای برجام را وابسته به تصمیم‌گیری سیاسی جمهوری اسلامی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی دهم شهریور در گفت‌وگوی تلفنی به همتای اماراتی خود شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان گفت: «جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، حسن نیت و جدیت خود را نشان داده است و همکارانم با دقت و سرعت در حال بررسی متن و آماده سازی پاسخ هستند.»

خوش‌بینی آمریکا و بورل به توافق در روزهای آینده

همزمان با این تحولات جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا به روزنامه اماراتی نشنال گفته به نسبت هفته‌ها و ماه‌های گذشته توافق بر سر احیای برجام نزدیک‌تر شده و ایالات متحده نسبت به آن خوش‌بین است.

او با تکران سخانی که پیشتر هم ابراز شده علت خوش‌بینی آمریکا را صرف‌نظر کردن جمهوری اسلامی از برخی پیش‌شرط‌ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای عنوان کرد.

جوزپ بورل نیز رویکرد ایران و آمریکا نسبت به متن پیشنهادی توافق احیای برجام را منطقی خواند و نسبت به دستیابی به توافق طی روزهای آینده ابراز امیدواری کرد.

تکرار خوش‌بینی رئیس جمهوری فرانسه درباره توافق در روزهای آینده توسط مقام ارشد آمریکایی و بورل می‌تواند حکایت از نزدیک شدن ایران و آمریکا به حل اختلاف‌های باقی‌مانده داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید