به گزارش CNN فارسی، در حالی که جمهوری اسلامی هنوز در حال بررسی پاسخ آمریکا به نظرات تهران درباره متن پیشنهادی احیای برجام است، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، گفت امیدوار است توافق احیای برجام در روزهای آینده به نتیجه برسد.

مکرون روز پنج‌شنبه دهم شهریور در جمع سفیران فرانسه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «امیدوارم در روزهای آینده برجام به نتیجه برسد.»

او روز جمعه چهارم شهریور در الجزایر درباره توافق احتمالی احیای برجام گفت «توپ در زمین ایران است» اما توافق هسته‌ای در مورد تهدیدهای ایران، «همه مشکلات را حل نمی‌کند».

مکرون در پاسخ به سوالی درباره احتمال امضا شدن چنین توافقی در روزها یا هفته‌های آینده هم گفت در این زمینه پیش‌بینی نمی‌کند.

به گفته رییس‌جمهوری فرانسه، قدرت‌های غربی تلاش کردند «تعادل یک توافق جدی» حفظ شود و متن کنونی موجود «بهتر از عدم توافق است».

مکرون همچنین بر ضرورت گفت‌وگو درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی، مداخلات منطقه‌ای تهران و دیگر «عوامل متعدد بی‌ثبات کننده از سوی جمهوری اسلامی»، تاکید کرد.

یک روز پیش از آن نیز او بر ضرورت راستی‌آزمایی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب احیای برجام پافشاری کرده بود.

او در یک گفت‌وگوی حضوری با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن اعلام «حمایت کامل فرانسه» از آژانس و شخص گروسی، بر اجرای «بی‌طرفانه و مستقل» ماموریت این نهاد تاکید کرد.

بر اساس گزارش وب‌سایت کاخ الیزه، مکرون و گروسی درباره تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه و شرکایش برای یافتن یک راه‌حل به منظور فراهم آوردن امکان بازگشت آمریکا و ایران به اجرای کامل برجام، از جمله راستی‌آزمایی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آژانس گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی اعلام کرده بدون حل مسائل پادمانی نمی‌توان به توافق رسید.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم به تازگی و در جریان سفر به مسکو، گفت که آمریکا باید تضمین‌های قوی‌تری ارائه کند.

در مقابل، مقام‌ها و رسانه‌های اسرائیلی همچنان نسبت به احیای برجام ابراز نگرانی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید