به گزارش CNN فارسی ، جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت که یک بالگرد ایرانی به شیوه‌ای ناامن و غیرحرفه‌ای به ناو جنگی یو‌اس‌اس اسکس در دریای عمان نزدیک شده و پس از آنکه در فاصله ۲۳ متری، بیست و‌ پنج یاردی، این ناو قرار گرفته، در ارتفاع پایین سه بار دور آن چرخیده است.
سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره واکنش ناو یو‌اس‌اس اسکس به اقدام بالگرد ایرانی، گفت که فرمانده این ناو کاری را انجام داده است که به عقیده او به نفع کشتی و خدمه آن بوده است اما آنها ابزارهای محافظت از خود را در اختیار دارند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، هفته گذشته اعلام کرد که ناو یو‌اس‌اس اسکس را به همراه واحد یازدهم گشت نیروی دریایی روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ماه به دریای عمان اعزام کرده و در حال حاضر این نیروها در ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات‌متحده در خلیج فارس مستقر شده‌اند.

سنتکام افزود که هدف از اعزام ناو یو‌اس‌اس اسکس و واحد یازدهم گشت نیروی دریایی به خلیج فارس «حمایت از فعالیت‌های دریایی با هدف حصول اطمینان از ثبات و امنیت دریانوردی» در منطقه است.

دو روز پس از ورود این ناو به دریای عمان، رسانه‌های ایران اقدام به انتشار ویدیویی از نزدیک شدن یک بالگرد ارتش ایران به این ناو منتشر کردند و مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی گفتند که به دلیل نزدیک شدن ناو یو‌اس‌اس اسکس به مرز آبی ایران این بالگرد را به نزدیکی آن اعزام کردند.

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران در همین باره گفت که پیش از این بعضی از کشورها، آمریکا، اصلا روحیه و انتظار این را نداشتند که کسی به آنها نزدیک شود اما در حال حاضر با توجه به اقتدار جمهوری اسلامی، این موضوع را پذیرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید