به گزارش CNN فارسی مسرور لطفی، رئیس اتحادیه ژورنالیستان افغانستان گفته است که بیش از ۴۰ درصد از خشونت‌ها علیه خبرنگاران که توسط این اتحادیه ثبت شده است، لت و کوب جسمی و ۴۰ درصد دیگر تهدیدهای زبانی بوده اند. موارد دیگر این خشونت‌ها بازداشت یک روزه خبرنگاران بوده است و یک خبرنگار نیز کشته شده است.

اتحادیه ژورنالیستان افغانستان گفته است که اکثر موارد خشونت‌ها علیه خبرنگاران در ماه‌های سپتمبر و اکتوبر در ولایت‌ها صورت گرفته و شش درصد از ۳۰ مورد خشونت در پایتخت رخ داده اند.

مسرور لطفی روز چهارشنبه در کنفرانس خبری گفت که اکثریت موارد خشونت‌ها، یا تهدید به خشونت، توسط اعضای طالبان و سه مورد توسط افراد ناشناس صورت گرفته است.

این گزارش زمانی نشر می‌شود که رهبران طالبان در تلاش گشودن کانال‌های دیپلوماتیک با دولت‌ها هستند و جامعه بین‌المللی در مورد به رسمیت شناختن حکومت طالبان بی‌میل است. طالبان تلاش می‌کنند که خود را به عنوان رهبران مسئول نمایش دهند و وعده تامین امنیت همه مردم را می‌دهند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که آن‌ها از موارد خشونت علیه خبرنگاران آگاه هستند و در حال تحقیق اند تا عاملان را مجازات کنند.

او وعده داد که این مشکل حل می‌شود و افزود: «وضعیت گذار و غیرمسلکی بودن دوستان ما باعث این رویدادها شده است.»

گروه «دولت اسلامی» یا داعش مسئولیت حمله به یک خبرنگار در ولایت شرقی ننگرهار را به عهده گرفته است. سید معروف سادات با پسر کاکایش و دو عضو طالبان در حمله افراد مسلح در ولایت ننگرهار کشته شدند.

از زمان خروج نیروهای ایالات متحده امریکا از افغانستان در آخر ماه اگست به این سو، سه خبرنگار به شمول سید معروف سادات کشته شده اند. علی رضا احمدی، گزارشگر خبرگزاری رها نیوز و نجمه صدیقی، مجری فرستنده تلویزیونی جهان صحت در حمله انتحاری در میدان هوایی کابل هنگام روند تخلیه کشته شدند.

طالبان مکرراً از رسانه‌ها خواسته اند که در جریان کار شان قوانین اسلامی را مراعات کنند، اما مشخصاً توضیح نداده اند که منظور شان از رعایت اصول اسلامی چیست.

لطفی گفت که اتحادیه ژورنالیستان افغانستان در حال کار در مورد طرح قانون رسانه‌ها با مقامات طالبان است تا رسانه‌ها بتوانند به فعالیت‌های روزانه شان ادامه دهند.

افغانستان از مدت‌ها به این سو برای خبرنگاران یک کشور خطرناک بوده است. کمیته حفاظت از خبرنگاران در اوایل سپتمبر گفت که تقریباً ۵۳ خبرنگار در این کشور از سال ۲۰۰۱ به این سو کشته شده اند که از این میان، ۳۳ تن آن‌ها از سال ۲۰۱۸ به بعد به قتل رسیده اند.

در ماه جولای امسال یک خبرنگار آژانس خبری رویترز که برنده جایزه پولیتزر بود، در جریان پوشش خبری جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در جنوب افغانستان کشته شد.

در سال ۲۰۱۴ یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه با همسر و دو کودکش در حمله‌ای در هوتل سرینا در کابل کشته شدند. در این حمله مجموعاً ۹ تن کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید