به گزارش CNN فارسی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت ایالات‌متحده و اعضای اروپایی برجام خواستار بازگرداندن ایران به توافق هسته‌ای هستند اما مشخص نیست آیا تهران خواهان پیوستن مجدد به مذاکرات هسته‌ای هست یا خیر.

آقای بلینکن در ادامه افزود: آمریکا و هم‌پیمانانش بر این باورند که بازگشت به برجام بهترین مسیر رو به جلو خواهد بود.

او تاکید کرد: در غیر این صورت، ما نیز همه گزینه‌های لازم برای مقابله با این مسئله را در نظر داریم.

آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که هنوز امکان دستیابی ایران به توافق هسته‌ای وجود دارد.

هفته گذشته، یک مقام ایرانی اعلام کرد که این کشور آماده پیوستن مجدد به مذاکرات هسته‌ای پس از توقف آن در ماه ژوئن (خرداد) است.

در این میان، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در حاشیه اجلاس “گروه ۲۰” گفته است که کشورش با هر گونه تغییر در مفاد برجام، اعم از افزودنی یا کاستنی مخالف است و از ایده بازگشت به برجام به شکلی که امضاء شد حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز طی مصاحبه‌ای با روزنامه “ایران” نقطه‌نظر جدیدی طرح کرد و گفت: «اگر آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای اراده‌ای جدی داشته باشد اصلاً نیازی به این همه مذاکره نیست.»

او مصداق چنین اراده‌ای را در این دانست که جو بایدن فرمانی اجرایی صادر کند و آمریکا به نقطه‌ای برگردد که ترامپ از آن خارج شد.  امیرعبداللهیان هم‌زمان تکرار کرده که آمریکا باید حسن نیت خود را با آزاد کردن ۱۰میلیارد دلار از دارایی‌های ایران اثبات کند.

دیدگاهتان را بنویسید