به گزارش CNN فارسی ، بار که اکنون فرماندهی اداره طراحی نیرو را برعهده دارد، در گفت‌وگو با روزنامه یدیعوت آخرونوت که بخشی از آن روز چهارشنبه اول دی منتشر شد، در این باره ادامه داد: «باید فرض کنم که در زمان من این اتفاق خواهد افتاد و شانه‌های من از قبل سنگینی مسئولیت را حس کرده‌اند.».هسته‌ای

او در پاسخ به این که آیا فکر می‌کند اسرائیل می‌تواند با موفقیت تاسیسات هسته‌ای ایران را نابود کند، اضافه کرد هیچ راهی برای موفق نشدن در این عملیات که هزار کیلومتر دورتر از خاک اسرائیل انجام می‌شود، وجود ندارد.

او درباره گزارش‌ها درباره امتناع آمریکا از تحویل دو هواپیمای سوخت‌رسان به اسرائیل نیز گفت ارتش اسرائیل در حال بررسی دلیل این امتناع است.

هم‌زمان با طرح احتمال استفاده اسرائیل از گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، وب‌سایت وای‌نت گزارش داد آمریکا درخواست اسرائیل مبنی بر تحویل سریع دو هواپیما از چهار هواپیمای حامل سوخت کی‌سی-۴۶ را رد کرده است.

این هواپیماها برای سوخت‌گیری جت‌های جنگی استفاده می‌شود.

بار درباره احتمال درگیری اسرائیل در جبهه شمال این کشور با حزب‌الله لبنان نیز گفت معتقد است جنگ بعدی با حزب‌الله به محض حمله اسرائیل به ایران آغاز خواهد شد.

در میانه افزایش تنش‌ها بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی و همچنین اعلام آمادگی اسرائیل برای حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، سپاه پاسداران در حال برگزاری یک رزمایش مشترک در سواحل خلیج فارس است.

دو روز پیش، غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران، روز دوشنبه در جمع فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در این رزمایش گفت هرگونه حمله احتمالی اسرائیل «بدون چراغ سبز و حمایت آمریکا امکان‌پذیر نیست.»

او گفت در صورت چنین حمله‌ای، جمهوری اسلامی به «تمامی مراکز، پایگاه‌ها،‌ مسیر و فضای استفاده‌شده برای عبور و مرور مبداء تجاوز» حمله می‌کند.

همزمان بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در پارلمان این کشور (کنست) گفت ایران با دست پر وارد مذاکرات وین نشده و در حال زمان خریدن است تا غرب را به توافقی با محدودیت‌ هسته‌ای کمتر متقاعد کند.

گنتس پیشتر گفته است که به ارتش اسرائیل دستور داده است تا برای حمله احتمالی به ایران آماده شود.

با وجود تهدید اسرائیل مبنی بر آمادگی برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران، چندین مقام نظامی ارشد فعلی و سابق این کشور و کارشناس به نیویورک‌تایمز گفته‌اند اسرائیل توان حمله‌ای که برنامه اتمی ایران را نابود کند یا حتی به شکل جدی به تعویق بیندازد، دستکم در آینده نزدیک ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که روز شنبه ۲۷ آذر منتشر کرد به نقل از یک مقام ارشد فعلی اسرائیل نوشت آماده کردن حمله‌ای که به شکل جدی به برنامه اتمی ایران ضربه بزند دستکم دو سال طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید