به گزارش CNN فارسی، یائیر لاپید گفت که آمریکا بخش گسترده‌ای از موارد مد نظر اسرائیل را در پیش‌نویس توافق اتمی با ایران لحاظ کرده است.

او اضافه کرد: «این یک تغییر خوشایند است. گفت‌وگو با آن‌ها خوب است و ما به آن ادامه خواهیم داد.»

لاپید اما کماکان توافق احتمالی با ایران را «یک معامله بد» خواند.

او یک روز پیش از این سخنان گفته بود توافق هسته‌ای با ایران سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه به حساب این کشور می‌ریزد.

وب‌سایت اکسیوس نیز به نقل از سه مقام اسرائیلی خبر داد نگرانی‌های مقام‌های این کشور درباره امتیازات احتمالی داده شده از سوی آمریکا به ایران در مذاکرات احیای برجام، پس از دیدار مشاور امنیت ملی اسرائیل با مقام‌های آمریکا کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند برای بستن پرونده سایت‌های مشکوک ایران، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار نخواهند آورد و موضع خود را درباره ممنوعیت تجارت با شرکت‌های طرف معامله با سپاه پاسداران تغییر نخواهند داد.

در همین حال رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ تأکید کرد تهران هنوز توضیح روشنی درباره سایت‌های مشکوک خود نداده است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین روز پنج‌شنبه سوم شهریور با انتشار تصویری در توئیتر، از جلسه خود با رئیس سازمان اطلاعات خارجی (موساد) درباره مسائل امنیتی و توافق احتمالی با ایران خبر داد.

او نوشت: «ما از هر طریقی برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک کشور اتمی تلاش خواهیم کرد.»

در همین حال بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، بامداد روز پنج‌شنبه برای دیدار و مذاکره با مقام‌های آمریکایی به واشینگتن سفر کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین و رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل نیز از توافق احتمالی با ایران انتقاد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید