به گزارش CNN فارسی، ‌هاآرتص ارتش اسرائيل به عنوان بخشی از برنامه آماده ساختن خود برای حمله احتمالی به ایران، ظرف چند ماه گذشته به سلاح‌های پیشرفته مجهز شده، تمرینات نیروی هوایی انجام داده و اهداف جدیدی را برای بانک اطلاعاتی سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل جمع‌آوری کرده است.

ارتش اسرائیل برای این منظور ۹/ ۲ میلیارد دلار بودجه اضافی دریافت کرده است.

مقام‌های نظامی اسرائيل هم‌چنین گفته‌اند که به محض اینکه دولت این کشور موافقت کند آماده حمله به ایران خواهند بود. به گفته آنها ارتش اسرائیل همچنین خود برای مقابله با پیامدهای احتمالی حمله به ایران، از جمله برای نبرد با حزب الله لبنان یا حماس در نوار غزه آماده می‌کند.

بنا بر گزارش هاآرتص در این سناریو، ارتش اسرائیل تمهیداتی را در نظر گرفته تا این گروه‌ها هزینه‌های سنگینی را بپردازند و ضربات جدی به آنها وارد شود.

افزایش توانایی دفاع هوایی ایران

به گفته ارتش اسرائیل، ایران در سال‌های اخیر توانایی‌های دفاع هوایی خود را افزایش داده و بهبود بخشیده و این مسئله حمله هوایی به ایران را پیچیده‌تر کرده است.

ایرانی‌ها همچنین توانسته‌اند زرادخانه موشک‌های دوربرد خود را که به راحتی می‌توانند هر نقطه‌ای در اسرائیل را هدف قرار دهند، به میزان قابل توجهی افزایش دهند. به دلیل این تحولات، ارتش اسرائیل سال گذشته قراردادهایی چندین میلیاردی برای توسعه و تقویت پدافند هوایی خود بسته است.v

برآوردهای ارائه شده از سوی ارتش اسرائيل به دولت این کشور حاکی از آن است که اگر ایران تصمیم به ساخت بمب هسته‌ای بگیرد، می‌تواند ظرف دو سال به این هدف دست یابد. این تا حد زیادی با ارزیابی‌های قبلی سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل مطابقت دارد.

شرکای منطقه‌ای اسرائيل و “مشروعیت” حمله به ایران

در گزارش آمده است که ارتش اسرائیل همچنین با شرکای منطقه‌ای خود یعنی مصر، اردن، قبرس، یونان و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای جمع آوری اطلاعات و انجام عملیات مشترک ضد تروریسم همکاری می‌کند.

مقام‌های دفاعی این کشور می‌گویند این همکاری، روابط بین اسرائیل و همسایگانش را تقویت می‌کند و می‌تواند به اقدام نظامی احتمالی اسرائیل علیه ایران “مشروعیت” بیشتری بدهد.

بر اساس برآوردهایی که هفته گذشته به نهادهای امنیتی اسرائیل ارائه شده، کشورهای متخاصم، از جمله سوریه و لبنان، در مضیقه شدید اقتصادی و اجتماعی هستند. این وضعیت توانایی آنها را به دلیل چالش‌های سیاسی داخلی، برای سرمایه‌گذاری نظامی کاهش داده است.

ارتش اسرائیل تخمین زده است که توانسته حدود ۷۰ درصد از تلا‌ش‌های ایران برای ارسال مهمات به سوریه، عراق و لبنان را خنثی کند.

هاآرتص نوشته ایران مجبور شده است مهمات را در محموله‌های کوچک‌تر و گاه با پروازهای غیرنظامی منتقل کند و این مانع استقرار نظامی ایران در سوریه و میدان موشکی حزب‌الله شده است. ارتش اسرائیل معتقد است که با وجود این حزب‌الله در افزایش توان زرادخانه موشک‌های دقیق خود موفق بوده است.

برتری اطلاعاتی اسرائيل نسبت به ایران

داده‌های ارائه شده توسط سازمان امنیت اسرائیل نشان می‌دهد که این نهاد در سال گذشته توان بازدارندگی خود را علیه کشورهای متخاصم حفظ کرده است. ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائيل در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است: «با افزایش توانایی ما در ارائه اطلاعات مهم به نیروهای نظامی خود و با افزایش تسلیحات و پرسنل (نیروی زمینی) قابلیت مانور ارتش اسرائیل به طور قابل توجهی بهبود یافته است.»

منابع امنیتی اسرائیل می‌گویند که «توانایی اطلاعاتی این کشور بسیار برتر از همتای ایرانی خود است و به منظور حفظ این پیشتازی استراتژیک، به سرویس اطلاعات نظامی، از جمله برای سیستم‌های سایبری پیشرفته و برای نشانه‌گیری موثرتر هدف‌ها، بودجه‌های بیشتری اختصاص داده شده است.»

علاوه بر این، اسرائيل بیش از ۲۹۰ میلیون دلار برای ساخت بخشی از حصار در امتداد مرز لبنان اختصاص داده است. ارتش اسرائیل می‌گوید که این حصار دارای فناوری پیشرفته‌ای خواهد بود که توانایی ارتش را برای واکنش در صورت تلاش برای شکستن حصار افزایش می‌دهد.

کالا برای غزه برای حفظ آرامش نسبی

در مورد حماس در نوار غزه، ارتش اسرائیل ارزیابی کرده که این سازمان پس از آخرین دور نبرد در ماه مه گذشته، ضربه سنگینی خورده است. با وجود این، اسرائيل نتوانسته خسارات قابل توجهی به مجموعه موشک‌های دوربرد حماس وارد کند. ارتش در عین حال احتمال می‌دهد که حماس بازسازی نیروهای مسلح و تاسیسات تولید موشک خود را آغاز کرده باشد.

از نظر ارتش اسرائیل آرامش نسبی کنونی بین این کشور و نوار غزه به دلیل کمک‌های بشردوستانه‌ای است که در چند هفته گذشته به غزه منتقل شده است. اسرائیل در نظر دارد این کمک‌ها را در سال آینده ادامه دهد و کالاها را به منطقه ساحلی منتقل کند.

علاوه بر این، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل خاطرنشان کرده است که طی سال گذشته مذاکراتی بین اسرائیل و حماس درباره بازگرداندن غیرنظامیان اسرائیلی و اجساد سربازان این کشور که در اختیار این سازمان است، صورت گرفته و پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما هنوز اختلافات عمده‌ای بین طرفین وجود دارد.

هاآرتص به نقل از ارتش اسرائیل می‌نویسد، با وجود موج حملات تروریستی در یک ماه و نیم گذشته، تعداد “حملات تروریستی” فلسطینی‌ها علیه یهودیان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است. اما از سوی دیگر، “اعمال مجرمانه ناسیونالیستی” از سوی ساکنان شهرک‌های یهودی‌نشین علیه فلسطینیان افزایش یافته است.

از نظر ارتش اسرائیل در بسیاری از این حوادث که در آنها رفتار سربازان هنگام بدرفتاری شهرک‌نشینان با فلسطینی‌ها فیلمبرداری شده، به وجهه ارتش اسرائیل آسیب رسانده و به محکومیت آن منجر شده است.

در گزارش هاآرتص به یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده اشاره شده که نشان می‌دهد، اعتماد عمومی به ارتش اسرائیل در مقایسه با سال‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

بر اساس این نظرسنجی، یکی از دلایل این امر اقدام کوخاوی برای افزایش حقوق بازنشستگی افسران عالی‌رتبه در برهه‌ای بوده است که شهروندان اسرائیلی مجبور بودند بار سنگین وخامت اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا را بر دوش بکشند.

علاوه براین شرکت‌کنندگان در نظرسنجی به مواردی اشاره کرده‌اند که در آن افسران با سوابق ناکافی توسط فرمانده ارتش اسرائیل ارتقاء مقام یافتند.

دیدگاهتان را بنویسید