به گزارش CNN فارسی، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه گفت دولت چهار امکان مهم را برای زائران اربعین فراهم کرده است.

او افزود: «در این زمینه دولت تلاش کرده زیرساخت‌های کشور را فعال کند که از ۱۰ فرودگاه کشور پرواز به عراق انجام می‌شود و مرزها هم افزایش دوبرابری داشت و قطار تهران کربلا هم فعال و تقویت و توسعه یافته است.»

این مقام دولتی همچنین از «ارائه خدمات اینترنت رایگان برای زائران اربعین» و «تسهیلات ۳ و پنج میلیون تومانی برای زوار اربعین» خبر داد.

در حالی که شهروندان عادی برای دریافت وام از بانک‌ها با مشکل مواجه‌اند، سخنگوی دولت رئیسی اضافه کرد: «با تلاش‌های وزارت اقتصاد و بانک‌ مرکزی تسهیلات ۵ میلیون تومانی برای سرپرست‌های خانوارهای زائر و ۳ میلیونی برای دیگر زائران در نظر گرفته شده و این تسهیلات بر خط و بدون‌نیاز به ضامن و با ضامن قرار دادن یارانه‌ها انجام‌ می‌شود.»

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز با اشاره به مراسم راهپیمایی اربعین گفت: «به زائران زمینی اربعنی تا سقف پنج میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.» او افزود: «برای دریافت این تسهیلات نیاز به حضور در بانک‌ نیست و به صورت خودکار به حساب یارانه زائران واریز می‌شود.»

او همچنین از «ارایه خدمات پزشکی برخط برای زائران» خبر داد و گفت: «این امکان برای اسنپ، تپسی و ماکسیم فراهم شده است و خدمات پزشکی آنلاین برای زوار نیز فراهم خواهد شد.»

همچنین در حالی که پایتخت ایران با مشکل کمبود اتوبوس برای حمل‌ونقل عمومی مواجه است، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران گفت که ۵۰۰ اتوبوس از ظرفیت بخش خصوصی برای شرکت در مراسم اربعین اعزام شد.

در خراسان نیز شورای شهر مشهد تصویب کرد که ۳ میلیارد تومان به «مواکب مردمی اربعین» اعزامی از این شهر به کشور عراق پرداخت شود.

پیشتر رییس ستاد اربعین شهرداری مشهد گفته است که به دستور شهردار و تصویب شورای مشهد، ۱۵ میلیارد تومان برای خدمات در شهر نجف اختصاص یافته و کاروانی با حدود هزار نفر شامل ۵۲۵ نفر پاکبان و ۳۵۴ نفر راننده اتوبوس به نجف می‌روند.

همچنین در حالیکه کشور با بحران بی آبی مواجه است، خبرگزاری صدا سیما و ستاد مرکزی اربعین از تامین صد و پنجاه میلیون بطری آب معدنی برای زائران خبر داد.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت در مجلس، یکی از اصلی‌ترین نیازهای راهپیمان اربعین در مرز و مسیر پیاده‌روی را آب معدنی دانست وگفت: «تاکنون بیش از ۱۴ میلیون بطری آب معدنی تحویل مرزهای خروجی کشور شده و این عدد تا ۲۵ میلیون بطری افزایش خواهد یافت.»

جمهوری اسلامی از مراسم اربعین برای قدرت‌نمایی در منطقه استفاده می‌کند. امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در این باره در اینستاگرام خود نوشت: «در تماس مستمر با طرف‌های مختلف عراقی تمام تلاش خود را برای برگزاری پرشور اربعین حسینی و حفظ سلامت زائران ایرانی به کار بسته‌ایم».

این در حالی است که مقتدی صدر رهبر معترضان در عراق بە زائران ایرانی هشدار داد که: «همه زائران اربعین به ویژه ایرانی‌ها به قوانین عراق پایبند باشند و از مهمان به میزبان تبدیل نشوند. ما عراقی‌ها به مهمان‌نوازی و بزرگداشت مهمان از هر کشوری که باشد و تا زمانی که به قوانین عراق پایبند باشد، ملزم هستیم».

با وجود تنش‌های سیاسی در عراق میان هواداران صدر و نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی، حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین از مبلغانی که همراه با ایرانی‌ها به عراق فرستاده می‌شوند خواست «در خصوص مسائل عراق اظهارنظر و تحلیل نداشته باشند».

دیدگاهتان را بنویسید