به گزارش CNN فارسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که اگر مذاکرات هسته‌ای هم شکست بخورد، جمهوری اسلامی قصدی برای غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصدی نخواهد داشت.

محمد اسلامی روز شنبه ۴ دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانوستی اعلام کرد هدف برنامه هسته‌ای تهران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز مصرف‌کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است.

وی با این‌حال توضیح نداد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی به کدام نیاز کشور پاسخ می‌دهد، اما گفت حتی اگر مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام هم با شکست مواجه شود، ایران قصد غنی‌سازی بالاتر از ۶۰ درصدی ندارد.

قبلا وب‌سایت خبری اکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش داده بود که جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی با هدف آماده‌ شدن برای «غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصدی» مورد نیاز در تولید سلاح هسته‌ای است، موضوعی که با تکذیب ایران مواجه شد.

این میان طی دو هفته گذشته هم مقامات آمریکایی و هم اروپایی هشدار داده‌اند که اگر توسعه برنامه هسته‌ای ایران با این شتاب پیش برود، تنها چند هفته به توافق هسته‌ای فرصت باقی می‌ماند.

مقامات غربی می‌گویند ایران به سرعت به «نقطه بدون بازگشت» هسته‌ای نزدیک می‌شود که به معنی دستیابی ایران به مواد اولیه تولید سلاح هسته‌ای است.

ایران در حال حاضر اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند که همین میزان نیز بسیار فراتر از سطح مجاز در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام است. بر اساس مفاد توافق هسته‌ای، موسوم به «برجام»، ایران تنها مجاز به غنی‌سازی ۳.۶۷ درصدی اورانیوم است.

ایران همچنین طی ماه‌های گذشته تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده که مقامات غربی می‌گویند کاربرد غیرنظامی ندارد. با این حال ایران تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ای آن غیرنظامی و صلح‌آمیز است.

آقای اسلامی در بخش دیگری از مصاحبه خود گفته است جمهوری اسلامی بدهی خود از بابت توسعه نیروگاه بوشهر به روسیه را پرداخت کرده و انتظار دارد ساخت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر تسریع شود.

ایران حدود ۱۰ سال پیش نیروگاه اتمی بوشهر را به کمک روسیه راه‌اندازی کرد و از آن زمان تاکنون، این نیروگاه بیش از۵۰ تراوات ساعت، معادل ۵ میلیارد دلار برق تولید کرده است.

این در حالی است که بنابر گفته برخی مقامات ایران، توسعه نیروگاه بوشهر ۸ میلیارد دلار هزینه داشته است. همچنین بر اساس آمارهای وزارت نیرو، نیروگاه بوشهر پارسال سهمی ۱.۶ درصدی در تولید برق کشور داشت.

دیدگاهتان را بنویسید