به گزارش CNN فارسی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، روز جمعه ۱۰ دی‌ماه در دومین روز از سیزدهمین سفر استانی خود به شهر قم رفت و در دیدار با مراجع تقلید شیعه ساکن این شهر گزارشی از وضعیت همه گیری کرونا، مراودات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی با همسایگان و همچنین وعده‌های اقتصادی برای توقف تورم و مقابله با گرانی فزاینده «در ماه‌های آینده» ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس قوه مجریه که حدود پنج ماه پیش کار خود را آغاز کرد، صبح جمعه در دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، با بیان این که «گرانی و تورم به زودی متوقف می‌شود»، به او گفت «گرانی‌های اخیر نتیجه تصمیمات نادرست گذشته است و آثار تصمیمات ما، در ماه‌های آینده روشن می‌شود.»

وی در توضیح این سخنانش افزود، «دولت سیزدهم برای کنترل تورم اقداماتی انجام داده و همچنین برخی فعالیت‌های تورم‌زا را متوقف کرده و بر اساس همین تصمیم‌ها، شاهد روند کاهشی تورم هستیم.»

این در حالی است که مرکز آمار ایران روز جمعه نرخ تورم یک سال منتهی به آذر ماه امسال را برای خانوارهای ایرانی ۴۳.۴ درصد اعلام کرد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم رئیسی پیش از ظهر جمعه در دیدار با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از دیگر مراجع تقلید شیعه نیز گفت، «تمام تلاش دولت بر این است که سیاست‌های تورم‌زا را کنار بگذارد تا شاهد کاهش نرخ تورم باشیم.» وی به مشکلات معیشتی مردم هم اشاره و ابراز امیدواری کرد «با استفاده از ظرفیت‌های کشور» این مشکلات کاهش یابد.

رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی روز پنجشنبه هم در نخستین روز از ورودش به شهر قم گفته بود، «اگر هزینه‌ها در کشور کاهش یابد و درآمدها افزایش یابد، شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود و به رشد ۸ درصدی می رسیم.»

وی همچنین در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه قم، با بیان این که «ما معتقدیم فقه می‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای جامعه امروز بشری در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره باشد»، از حوزه علمیه خواست برای برون رفت از مشکلات «راهکار» ارائه دهد.

ابراهیم رئیسی و نزدیکان وی طی تبلیغات انتخابات پر مناقشه خرداد ۱۴۰۰ بر رفع مشکلات اقتصادی ایران طی چند هفته و چند ماه وعده داده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید