به گزارش CNN فارسی، روز پنج‌شنبه اینترنت همراه و خانگی در بخش‌هایی از تهران و برخی دیگر از نقاط کشور به شکل کلی قطع شده است و به همین دلیل اطلاع دقیقی از جدیدترین اخبار مربوط به اعتراض‌ها در شهرهای مختلف در دست نیست. با وجود این گزارش‌ها حکایت از حضور مردم در خیابان‌ها دارند.

مقاومت مردم در سردشت

به دنبال شکل گرفتن اعتراضات در سردشت، منابعی به ایران‌اینترنشال خبر داده‌اند که معترضان در این شهر در مقابل ماموران امنیتی مقاومت می‌کنند.

تظاهرات در فولادشهر، ملایر، اشنویه و بوکان

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده،‌ معترضان عصر پنج‌شنبه در شهرهای بوکان، اشنویه، ملایر و فولادشهر اصفهان هم به خیابان‌ها آمده‌اند.

بر اساس گزارش منابع ایران‌اینترنشنال، ماموران در بوکان به سمت معترضان تیراندازی می‌کنند.

معترضان در همدان و مراغه به خیابان آمدند

حساب توییتری ۱۵۰۰تصویر خبر داد که عصر پنج‌شنبه، معترضان در همدان با شعار «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «مجتبی بمیری، رهبری رو نبینی» به خیابان‌ها آمده‌اند.

همچنین مردم معترض در شهر مراغه در استان آذربایجان‌شرقی، در میدان مصلی (مسلم) دست به تظاهرات زده‌اند.

اعتراض‌های خیابانی در تبریز و سنندج

ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد عصر پنج‌شنبه اعتراض‌های خیابانی در شهر سنندج شکل گرفته است.

بر اساس تصاویر منتشر شده، در تبریز هم مردم معترض در خیابان‌ها حاضر شده و مانع از انتقال بازداشت‌شدگان به دست نیروهای امنیتی شده‌اند.

زنان تهرانی و آتش زدن روسری‌ها

معترضان در بلوار صبا در تهران شعار «وای به حال شما، اگر مسلح شویم» سر می‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها، معترضان در تهرانپارس با شعار «‌مرگ بر خامنه‌ای» به خیابان آمدند.

تصاویر منتشر شده از آریاشهر (فلکه دوم صادقیه) تهران نشان می‌دهد که مردم معترض همچون روزهای گذشته، در این خیابان تجمع کرده و شعار «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» می‌دهند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در میدان‌ ولی‌عصر تهران برای جلوگیری از تجمع، خطاب به مردم می‌گویند: «‌خط قرمز پلیس، اغتشاش و اعتراض است.»

 

ویدیوهایی از خیابان‌های ولیعصر، حجاب، مترو بهشتی، خیابان فلسطین و مناطق دیگر تهران منتشر شده که نشان می‌دهند مردم معترض، روز ۳۱ شهریور با شعارهای «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «ایرانی باغیرت؛ حمایت، حمایت» و «توپ،‌تانک، فشفشه؛ آخوند باید گم بشه» دست به تجمع زده‌اند.

همچنین تصاویری از تهران منتشر شده که نشان می‌دهند گروهی از زنان معترض امروز در خیابان وصال شیرازی تجمع کرده‌اند.

زنان در این تجمع همراه با شعارهای اعتراضی، روسری‌های خود را مقابل تصویری از علی خامنه‌ای به آتش کشیدند‌.

مراسم تشییع مینو مجیدی تبدیل به صحنه تظاهرات شد

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند تجمع اعتراضی مردم کرمانشاه در روز پنج‌شنبه نیز ادامه یافته است.

افرادی که برای شرکت در مراسم خاکسپاری مینو‌ مجیدی حاضر شده بودند، با سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» به زبان کردی، تظاهرات خود را آغاز کردند.

مینو مجیدی روز ۲۹ شهریور در جریان اعتراض مردم کرمانشاه به‌ دست ماموران انتظامی و امنیتی کشته شد.

همچنین حساب توییتری ۱۵۰۰تصویر خبر از تظاهرات در چهارراه نوبهار کرمانشاه در عصر سی‌ویکم شهریور داده است.

جرقه آغاز دور تازه اعتراضات از روز ۲۶ شهریور و به دنبال خاکسپاری مهسا امینی زده شد. معترضان علیه نظام شعار دادند و زنان معترض روسری از سر برداشتند.

پس از حمله و شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به مردمی که در ادامه مراسم تشییع مهسا امینی مقابل فرمانداری سقز تجمع کردند، موج گسترده‌ای از اعتراض‌های خیابانی در ایران شکل گرفت که همچون اعتراض‌های سال‌های قبل با سرکوب شدید و خونین از سوی حاکمیت روبه‌رو شد.

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره انتقال ماموران امنیتی و بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری با آمبولانس و حمله معترضان به برخی از آن‌ها، سخنگوی وزارت بهداشت از تخریب ۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات خبر داد.

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، نیروهای امنیتی در برخی شهرستان‌ها برای سرکوب اعتراضات روزهای اخیر، از وانت‌های حمل بار و وانت‌های یخچال‌دار شرکت‌های لبنی و کارخانه‌ها برای حمل ماموران امنیتی و بازداشت شدگان استفاده کرده‌اند.

روز پنج‌شنبه، سازمان حقوق بشر ایران با اعلام آمار تفکیک شده‌ای از کشته‌شدگان تظاهرات اعتراض‌‌آمیز روزهای اخیر نوشت: «۱۱ نفر در آمل، شش نفر در بابل، یک نفر در بندر انزلی، دو نفر در دیواندره، یک نفر در سقز، یک نفر در دهگلان، یک نفر در مهاباد،یک نفر در ارومیه، یک نفر در کرج، یک نفر در پیرانشهر، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در اشنویه، یک نفر در قوچان و یک نفر در تبریز کشته شده‌اند.»

صداوسیمای جمهوری اسلامی هم در بخش خبری ساعت ۱۴ روز پنج‌شنبه خود، بدون اشاره به جزییات و منبع آمار خود، از کشته شدن ۱۷ نفر از حاضران در اعتراضات و نیروهای امنیتی خبر داد. خبرگزاری فرانسه شمار نیروهای امنیتی کشته شده را سه نفر گزارش کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اما با صدور بیانیه‌ای، اعتراضات سراسری مردم ایران را «توطئه سازمان‌یافته دشمن علیه ارکان امنیت‌آفرین کشور» خواند و نیروی انتظامی را «ضامن اقتدار و امنیت کشور» دانست.

دیدگاهتان را بنویسید