این منبع دیپلماتیک به شبکه تلویزیونی العربیه گفت: “در حال حاضر ما قصد نداریم به جایی برویم. افغانستان یک مورد  کاملاً جداگانه است و هیچ ربطی به نیروهای ما در سوریه و عراق ندارد.”

وی تأکید کرد که دولت آمریکا قصد ندارد حضور نظامی خود را در هیچ کجای خاورمیانه کاهش دهد.

این منبع هنگامی که از وضعیت سوریه سوال شد، پاسخ داد که واشنگتن بر مبارزه با گروه های تروریستی همچون داعش (در روسیه ممنوع) و القاعده ( در روسیه ممنوع تمرکز دارد که توانایی و تمایل به حمله به ایالات متحده و متحدانش  ر دارند. وی افزود: تروریست ها می توانند با استفاده از ۱۰ هزار شبه نظامی اسیر داعش که اکنون در بازداشتگاه های موقت مختلف در شمال شرق سوریه نگهداری می شوند و همچنین ده ها هزار آواره داخلی در اردوگاه های شلوغ پناهجویان، به مقاصد خود تحقق بخشند.

در همین حال جسیکا مک نالتی، سخنگوی پنتاگون در یک ایمیل گفت واشنگتن “به حفظ حضور نظامی آمریکا در عراق به دعوت دولت این کشور برای حمایت از نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان پیشمرگه کرد در مبارزه با داعش متعهد است”.

وی یاداور شد جو بایدن  رئیس جمهور آمریکا در ژوئیه سال جاری در دیدار با مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق  از اتمام ماموریت نظامی آمریکا در خاک عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ خبر داد اما  در عین حال ، نظامیان ارتش آمریکا از طریق آموزش دادن، مشاوره و ارائه اطلاعات به نیروهای امنیتی عراق کمک خواهند کرد.

جوئل رایبورن، فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور سوریه گفت که هرگونه بحث درباره خروج “تعداد اندک نیروهای آمریکایی از سوریه و عراق” و بی مسئولیتی جدی خواهد بود.

رایبورن گفت: “اگر ایالات متحده مجبور به خروج شود، فوراً جای وی  توسط تروریست ها  ایران ، اسد (نیروهای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه)  و روسیه پر خواهد شد  که پیامدهای جدی برای مهمترین منافع ما در آن منطقه خواهد داشت.”

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ اوت پایان حضور ۲۰ ساله ایالات متحده و متحدانش در ناتو در افغانستان را اعلام کرد.

حدود ۳۵۰۰ پرسنل نظامی خارجی در خاک عراق حضور دارند که ۲۵۰۰نفر از آنها نظامیان ایالات متحده هستند. آنها از سال ۲۰۱۴ در عراق حضور دارند و در آنجا در مبارزه با شبه نظامیان کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید