به گزارش CNN فارسی، شرکت آلمانی بیون‌تک که با همکاری شرکت آمریکایی فایزر واکسنی تطبیق داده شده با سویه اومیکرون ویروس کرونا را تولید کرده در ماه ژوئن تقاضای دریافت مجوز برای این محصول را به آژانس دارویی اروپا ارائه داد.

تقریبا همزمان شرکت مدرنا نیز داده‌های مربوط به مراحل آزمایش و کارآزمایی بالینی واکسن مشابهی را به این آژانس ارسال کرده بود.

خبرگزاری آلمان اول سپتامبر گزارش داد آژانس دارویی اروپا (EMA) مجوز اضطراری استفاده از این واکسن‌های تطبیق‌داده شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را صادر کرده است.

در نهایت کمیسیون اتحادیه اروپا باید درباره مجوز اضطراری تصمیم بگیرد و این مسئله به طور معمول یک روند اداری است و در ارزیابی آژانس تاثیری ندارد.

یکی از سخنگویان کمیسیون به خبرگزاری آلمان گفته این نهاد عالی اتحادیه “خیلی سریع” مجوز اضطراری آژانس را تائید می‌کند.

واکسن تطبیق داده شده با یکی از زیرسویه‌های اومیکرون

نهاد دارویی بریتانیا میانه ماه اوت برای عرضه یک واکسن جدید شرکت مدرنا چراغ سبز نشان داده بود که مانند واکسن فایزر/بیون‌تک برای پیشگیری از ابتلا به سویه اومیکرون و زیرسویه موسوم به BA.1 آن تولید شده است.

این زیرسویه در حال حاضر در گسترش ویروس کرونا، عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹، نقش مهمی بازی نمی‌کند زیرا دو زیرسویه BA.4 و BA.5 در اغلب کشورهای جهان غالب هستند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز چهارشنبه، ۳۱ اوت برای دو واکسن شرکت‌های مدرنا و فایزر/بیون‌تک که برای مقابله با این دو زیرسویه تولید شده‌اند مجوز اضطراری صادر کرد.

کارشناسان ابراز امیدواری می‌کنند دو واکسنی که مجوز استفاده از آنها در اتحادیه اروپا صادر شده اثربخشی مناسبی در پیشگیری از ابتلا به دو زیرسویه یاد شده هم داشته باشند.

انتظار می‌رود با تصمیم آژانس دارویی و کمیسیون اتحادیه اروپا کارزار جدید واکسیناسیون در اغلب کشورهای اروپایی، از جمله آلمان به زودی کلید بخورد.

آلمان آماده دریافت ۱۴ میلیون دوز واکسن جدید

به گفته کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان قرار است در دو هفته پس از پنجم سپتامبر حدود ۱۴ میلیون دوز واکسن تطبیق داده شده شرکت‌های مدرنا و فایزر/بیون‌تک تهیه و به متقاضیان عرضه شود.

آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهوری ایالات متحده که به تازگی کناره‌گیری خود از سمت مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را اعلام کرده سال گذشته نسبت به خطر “ظهور یک سویه خطرناک و وحشی کرونا” هشدار داد و گفت این سویه ممکن است با “سرعت وحشتناکی” گسترش یابد.

این پیش‌بینی تا حدودی درست از آب درآمد زیرا سویه اومیکرون به نسبت سویه‌های قبلی از قدرت سرایت به مراتب بیشتری برخوردار است اما شدت بیماری و خطر مرگ در میان مبتلایان آن، به خصوص افراد واکسینه شده بسیار کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید