به گزارش CNN فارسی ، در این بیانیه آمده است ، “بازرسان آژانس مجاز به استفاده از تجهیزات (دوربین های نظارتی) و تعویض رسانه ها هستند که تحت مهر مشترک آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی در جمهوری اسلامی ایران ذخیره می شوند. روش و زمان مورد توافق قرار گرفته است. ”

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شب گذشته در رأس گروهی برای دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شده بود، امروز، ۲۱ شهریور با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

وی پس از دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جمع خبرنگاران ضمن مثبت ارزیابی کردن این دیدار، بر گسترش همکاری ایران و آژانس تأکید کرد.

پیش از این ، دولت های آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام کرده بودند که از داده های آژانس بین المللی انرژی اتمی نگران هستند که این را نشان می دهد ایران فلز اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد تولید کرده است و ظرفیت تولید اورانیوم غنی شده را تا ۶۰ درصد افزایش داده است. وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد که اقدامات ایران انحراف دیگری از برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) است ، ولی عمدتا به دلیل عدم پیشرفت در بازگرداندن توافق است.

در سال ۲۰۱۵، انگلیس ، آلمان ، چین ، روسیه ، ایالات متحده ، فرانسه و ایران توافقنامه مشترک را امضا کردند. این توافق شامل لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به عنوان ضامن عدم دریافت تسلیحات هسته ای از سوی تهران بود. در می ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت به طور یکجانبه عقب نشینی کرده و تحریم های سختگیرانه علیه تهران را بازگرداند. در پاسخ، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود بر اساس این توافق را اعلام کرد و از محدودیت های تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم صرف نظر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید