به گزارش CNN فارسی ، خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد دولت آمریکا برای شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده می‌شود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، پنجشنبهمذاکرات ۱۸ آذر (۹ دسامبر) گفت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به تیم خود دستور داده است تا در صورت شکست دیپلماسی “گزینه‌های دیگری” را آماده کنند. ساکی از “تحریم‌های اضافی” علیه ایران در این زمینه یاد کرد.

سخنگوی کاخ سفید این سخنان را هم‌زمان با ادامه دور هشتم مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بیان کرد.

این مذاکرات پنجشنبه ۱۸ آذر پس از وقفه شش روزه ادامه یافت. نمایندگان ایران، آلمان، بریتانیا، چین، فرانسه و روسیه در این مذاکرات شرکت دارند. یک هیئت آمریکایی نیز به طور غیرمستقیم در مذاکرات خواهد بود.

مانور نظامی آمریکا، اسرائیل، امارات و بحرین

هم‌زمان با این تحولات بنی‌گانتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز پنجشنبه ۱۸ آذر به آمریکا سفر کرد و با لوید آوستین همتای آمریکایی خود دیدار کرد. وزاری دفاع اسرائیل و آمریکا درباره “مانورهای نظامی مشترک برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای تهران” گفت‌وگو کردند.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است، دیدار وزرای دفاع دو کشور در ادامه بررسی‌هایی است که  ۲۵ اکتبر توسط مقامات وزارت دفاع آمریکا با حضور جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید صورت گرفته و در آن به مجموعه‌ای از گزینه‌های نظامی موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی پرداخته شده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار با بنی گانتس اکید کرد که عمیقا نگران فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ماه‌های اخیر بوده است. او همچنین از “تحریک‌های مداوم و عدم تعامل دیپلماتیک ایران” سخن گفت.

آوستین خاطرنشان کرد که بایدن به صراحت گفته آمریکا آماده است در صورت شکست مذاکرات برجام به گزینه‌های دیگر روی آورد.

وزیر دفاع آمریکا در ارتباط با این گزینه‌ها توضیح بیشتری نداده است. با این حال او به مانور نظامی مشترک آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و بحرین در دریای سرخ اشاره کرد و گفت که “معماری امنیتی منطقه‌ای” بیشتر گسترش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید