به گزارش CNN فارسي ، در چارچوب اقدام متقابل حقوقی علیه دولت آمریکا با عنایت به طرح دعوای حقوقی برخی از خانواده‌های شهدای هسته‌ای ایران علیه دولت، نهادها و مقامات وقت آمریکایی نزد شعبه ۵۵ حقوقی دادگستری تهران با هدف مقابله و جلوگیری از نقض تعهدات و رفتارهای متخلفانه بین‌المللی از طریق حمایت و مساعدت اسرائیل در ارتکاب اقدامات تروریستی منجر به شهادت دانشمندان هسته‌ای و صدمات بدنی، روانی و مالی به خانواده‌های آنان،‌ پس از طرح دعوا و برگزاری جلسات رسیدگی، دادگاه، دولت و مقامات آمریکایی را به مبلغ ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان خسارت‌های مادی، معنوی و تنبیهی محکوم کرد.

بر اساس رأی دادگاه، مبلغ ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار به دلیلی خسارت‌های مادی و معنوی وارد شده به خواهان‌ها در نظر گرفته شده و معادل همین مبلغ نیز به عنوان خسارت تنبیهی، مورد حکم دادگاه قرار گرفته است.
خواهان‌های این پرونده، خانواده‌های ۳ دانشمند شهید هسته‌ای ایران و یک دانشمند جانباز هسته‌ای و سه تن از همسران شهدای هسته‌ای که در حوادث تروریستی جانباز شده‌اند، هستند.
خواندگان این پرونده ۳۷ شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی از جمله دولت ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزارت امور خارجه آمریکا، برایان هوک، مایک پمپئو، اشتون کارتر، وزات دفاع آمریکا، آژانس امنیت ملی آمریکا و … هستند.
مبنای قانونی صلاحیت این دادگاه، قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی و آیین نامه اجرایی آن است.

لازم به توضیح است؛ پس از وصول و ثبت دادخواست، دادگاه رسیدگی‌کننده دادخواست و ضمائم را با ترجمه رسمی برای خواندگان ارسال کرده و با وجود ابلاغ به آنها از طریق دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در ایالات متحده آمریکا، خواندگان در دادگاه حضور نیافته و لایحه دفاعیه نیز ارسال نکرده‌اند.
دلایل انتساب این جنایات به آمریکا نیز از سوی شعبه رسیدگی‌کننده، از جمله به شرح زیر بیان شده است:
۱- براساس شکایت خواهان‌ها و دلایل موجود در پرونده‌های کیفری رسیدگی شده و اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی، جنایت‌های ارتکاب یافته علیه بزه‌دیدگان و قربانیان تروریسم توسط رژیم صهیونیستی محرز و مسلم است.
۲- ایالات متحده آمریکا در تشکیل، تقویت و حمایت از رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم تروریست نقش مؤثر داشته است.
۳- ایالات متحده آمریکا هر سال صدها میلیون دلار کمک مستقیم مالی، اقتصادی، پشتیبانی، آمادی و نظامی به رژیم صهیونیستی دارد.
۴- کنگره آمریکا قوانین متعددی در حمایت از این رژیم تصویب کرده است.
۵- به طور کلی رژیم صهیونیستی، تحت حمایت مستقیم و غیرمستقیم ایالات متحده آمریکا قرار دارد و مسئولیت تمامی اقدامات از جمله مساعدت، پشتیبانی و اجرای اقدامات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی بر اساس اصول کلی حقوق بین‌الملل برعهده ایالات متحده است.
۶- از آنجا که ترور دانشمندان هسته‌ای و خانواده آنها در نتیجه حمایت‌های همه‌جانبه و بدون واسطه خواندگان از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه دانشمندان ایرانی است، دادگاه انتساب خسارات وارد شده به بزه‌دیدگان را محرز و مسلم داشته است.
گفتنی است؛ دادگاه‌های آمریکا به بهانه‌های مختلف علیه ایران به صدور حکم مبادرت کرده و دولت ایران و تعدادی از دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی را به طور غیابی به پرداخت غرامت و یا خسارت تنبیهی محکوم کرده‌اند؛ از این رو، به دلیل نقض مصونیت دولت ایران، محاکم ایران نیز پرونده‌های مختلفی را تاکنون علیه دولت و مقامات آمریکا رسیدگی کرده و مبادرت به صدور احکام حقوقی کرده و می‌کند.
معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه تصریح کرد؛ رسیدگی حقوقی به این پرونده‌ها، جدای از رسیدگی کیفری و اقدامات متقابل دیگران است که ایران در مقابله با این جنایات، به آنها متوسل شده یا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید