به گزارش CNN فارسی، بئربوک روز سه‌شنبه پنجم مهر در برلین به خبرگزاری آلمان گفت: «در حلقه اتحادیه اروپا اکنون باید خیلی سریع در مورد عواقب بعدی صحبت کنیم که برای من شامل تحریم‌هایی علیه مسئولان [جمهوری اسلامی] نیز می‌شود.»

 

وزیر امور خارجه آلمان گفت سرکوب اعتراض‌های مردم ایران از سوی مسئولان جمهوری اسلامی نباید بدون پاسخ بماند.

 

این اظهارات در حالی است که آلمان روز دوشنبه سفیر جمهوری اسلامی در برلین را در اعتراض به سرکوب مردم معترض در ایران احضار کرد

 

همچنین شامگاه دوشنبه چهارم مهر، فرانسه «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات شکل گرفته به دنبال کشته شدن تکان‌دهنده مهسا امینی از سوی دستگاه امنیتی ایران» را شدیدا محکوم کرد.

 

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای نوشت: «این سرکوب وحشیانه در روزهای اخیر کشته شدن ده‌ها معترض را به دنبال داشته است.»

 

در ادامه این بیانیه آمده است: «اکنون به مهسا امینی، حدیث نجفی و چندین چهره دیگر اضافه شده که هر کدام به نوبه‌ خود به نمادهای غم‌بار این سرکوب خشن تبدیل شده‌اند. ما صمیمانه به نزدیکان و خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم.»

 

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد واشینگتن از تمام کسانی که در مرگ و سرکوب معترضان دست داشته‌اند تحقیق خواهد کرد و تحریم‌های بیشتری در انتظار جمهوری اسلامی است.

 

ند پرایس در گفت‌وگو با شبکه خبری روداو گفت تردیدی در شواهدی که نشان می‌دهند مهسا امینی پس از دستگیر شدن به وسیله گشت ارشاد جان خود را از دست داده، وجود ندارد.

 

احتمال تحریم از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی در حالی است که پیشتر کانادا و آمریکا، گشت ارشاد و برخی مقام‌های امنیتی دخیل در سرکوب مردم ایران را تحریم کرده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید