به گزارش CNN فارسی اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای باقیمانده در برجام که برای احیای توافق هسته‌ای برجام تلاش می‌کنند، روز دوشنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) مذاکراتشان را در وین از سر خواهند گرفت.

نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای از میانه فروردین تا اواخر خرداد ۱۴۰۰ برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شش دور مذاکره کردند.

دور هفتم مذاکرات وین پس از چند ماه وقفه هشتم آذر ماه با تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی از سرگرفته شد و ۲۶ آذر ماه (۱۷ دسامبر) برای چند روز متوقف شد.

کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در بیانیه مشترکی علت وقفه در مذاکرات را درخواست ایران عنوان کردند و آن را اقدامی ناامیدکننده خواندند.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و توقف مذاکرات را مطابق توافق‌های قبلی همه طرف‌ها عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دیپلمات‌های غربی معتقدند تنها چند هفته به پایان اعتبار توافق ۲۰۱۵ موسوم به برجام باقی مانده است، زیرا پیشرفت‌های فن‌آوری هسته‌ای ایران دیگر زمینه‌ای برای مذاکره باقی نمی‌گذارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه با استقبال از ادامه مذاکرات وین در روز دوشنبه گفت: «طرف‌های مقابل تردید نکنند که اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ۱۰ امتیاز بگیرند جمهوری اسلامی ایران هرگز زیر بار این روش نخواهد رفت.»

مقامات آمریکا به صراحت گفته‌اند، در صورتی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، تحریم‌های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهند کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که جمهوری اسلامی قصد غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد را ندارد.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق در جریان سفر رسمی خود به ایران عصر پنج‌شنبه دوم دی (۲۳ دسامبر) با حسین امیر عبداللهیان همتای ایرانی خود در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

او تاکید کرده که منفعت و مصالح عراق ایجاب می‌کند که اگر بتوانیم کمک کنیم که ایران و آمریکا دور میز گفت‌وگو بنشینند و “ما خواستار انجام مذاکرات مستقیم بین تهران و واشنگتن هستیم”.

وزیر خارجه عراق افزود: «این مسئله را به آمریکایی‌ها گفته‌ایم و امروز و پیش از این نیز با برادرانمان در ایران این مسئله را مطرح کرده‌ایم. در دیداری که با آقای امیرعبداللهیان در نیویورک داشتم به ایشان گفتم که بهتر است گفت‌وگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام شود.»

کارشناسان معتقدند یکی از گره‌های اصلی مذاکرات احیای برجام در وین که دور هفتم آن به تازگی خاتمه یافته عدم گفت‌وگوی مستقیم هیئت‌های ایرانی و آمریکایی، به عنوان طرف‌های اصلی مناقشه است.

دیدگاهتان را بنویسید