به گزارش CNN فارسی ۲۵ میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن در عراق امروز یک‌شنبه ۱۰ اکتبر به پای صندوق‌های رای می‌روند تا تکلیف ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را روشن کنند. صندوق‌های اخذ رای از ساعت شش صبح باز شده و تا پنج بعدازظهر رای‌گیری ادامه خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود که حزب مقتدا صدر، روحانی شیعه بیشترین کرسی‌های پارلمان را در اختیار بگیرد. انتظار می‌رود نتایج اولیه شمارش آرا ظرف ۲۴ ساعت پس از پایان رأی‌گیری اعلام شود.

نیروهای امنیتی، آوارگان و زندانیان روز جمعه برای رأی‌گیری فرا خوانده شده بودند.

۳ هزار و ۲۴۰ نامزد برای به دست آوردن ۳۲۹ کرسی پارلمان در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند.

این اولین انتخابات پس از تصویب قانون جدید انتخابات است که بر اساس آن  نامزدهای مستقل و نزدیک به مردم و جامعه حمایت می‌شوند. با این حال ناظران چندان به ایجاد تغییرات ساختاری خوشبین نیستند.

عراق از نظر سیاسی کاملا دوپاره شده است. موضوعات اصلی در حال حاضر حضور نیروهای آمریکایی در این کشور و نیز نفوذ ایران است.

انتخابات پارلمانی در اصل می‌بایست در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شد اما به دلیل انتقادات و اعتراضات شدید به عملکرد دولت کنونی، زودتر از موعد برگزار می‌شود.

مردم عراق سال ۲۰۱۹ در اعتراض به فساد مالی و اداری و وضعیت بد اقتصادی به خیابان‌ها رفته و علیه دولت تظاهرات کردند. این اعتراضات اما به شدت سرکوب شد.

بسیاری از احزاب و فعالان سیاسی و اجتماعی که در اعتراضات سال ۲۰۱۹ شرکت فعال داشتند یا آنها را درست می‌دانند، این انتخابات را تحریم کرده‌اند. در ماه‌های اخیر دهها تن از رهبران مخالف دولت و اپوزیسیون ربوده شده و به قتل رسیده‌اند. گروه‌های طرفدار ایران بیش از همه در مظان اتهام این قتل‌ها و آدم‌ربایی‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید