سی ان ان فارسی را در تلگرام دنبال کنید ( کلیک کنید )

سی‌ان‌ان نخستین شبکه خبری ۲۴ ساعته در ایالات متحده آمریکا است.این شبکه تلویزیونی متعلق به ترنر برادکستینگ سیستم (از زیرمجموعه‌های گروه تایم وارنر) و AT&T است که در ۱ ژوئن ۱۹۸۰ آغاز به کار کرد.

سی‌ان‌ان در ۱۹۸۵ تبدیل به نخستین شبکه پخش ۲۴ ساعته برنامه‌های خبری در اروپا شد. همچنین در ۱۹۸۲، سی‌ان‌ان برای اولین بار اقدام به راه‌اندازی یک شبکه خبری باعنوان Headline News کرد که در این شبکه مهم‌ترین اخبار داخلی آمریکا و بین‌المللی به صورت برنامه نیم‌ساعته پخش می‌گردد.

به درخواست کشورهای عربی، سی ان ان عربی نیز ایجاد شد.

این شبکه خبری در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۸۰ با برنامه، شبکه اخبار کابلی در روز یکشنبه کار خود را آغاز کرد. روال این افتتاح به این شکل بود که تد ترنر توسط نخستین مجریان این شبکه در چند جمله به مردم معرفی شد و بعد اولین بخش خبری منتشر شد.

اولین مجریان این شبکه یک زن و شوهر با نام‌های دیوید واکر و لوئیز هارت بودند که بر خلاف تصور تیم سردبیری توانستند با مهارت و آرامش اولین بخش خبری را به روی آنتن ببرند در مجله تاریخچه سی ان ان که توسط این بنگاه خبرپراکنی همه ساله منتشر میشود آورده شده است که بورت راینهارت، قائم مقام اجرایی این شبکه، در زمان پخش اولین بخش خبری بیشتر از دویست نفر را استخدام کرده بود.

پس از محبوبیت شبکه سی ان ان،تیم مرکزی تصمیم گرفتند تا قدرت و نفوذ خود را با ایجاد بستر مناسب در رادیو، اینترنت و ماهواره افزایش دهند. در همین راستا اکنون سی ان ان با چندین وبسایت، شبکه ماهواره ای، سایت اینترنتی و رادیو اینترنتی در رده موثرترین بنگاه های تولید خبر در جهان است. در حال حاضر زیر مجموعه ای بزرگ شامل ۳۶ اداره که شامل ۱۰ سازمان داخلی و ۱۶ سازمان بین‌المللی، ۹۰۰ ایستگاه تلویزیونی محلی پخش برنامه ها و چند شبکه دیگر به زبان های مختلف است.

در سال ۱۹۸۲ شبکه سی ان ان ۲ کار خود را با پخش اخبار ۳۰ دقیقه ای آغاز کرد اما پس از مدتی تغییر یافت و پس از ۲۴ سال در سال ۲۰۰۸ با نام جدید HLN به کار خود ادامه داد.