روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال”، در گزارشی نوشت: جنگ وارد مرحله جدیدی می‌شود، زیرا ارتش اسرائیل در حال انتقال عملیات به شبکه تونل “افسانه‌ای” در غزه است. این آغاز نبردی است با صدها کیلومتر تونل‌ که احداث‌شان دو دهه به طول انجامید، پس از آن که شبه نظامیان حماس سال‌ها صرف توسعه و تقویت تونل‌ها و تبدیل آنها به شبکه‌ای زیرزمینی پیچ و خم و گسترده‌ کردند.
این گزارش به نقل از یک افسر نظامی اسرائیلی که نبرد تونل در شمال غزه را مدیریت می‌کند، ادامه می‌دهد که اسرائیل به «استفاده از ابزارهایی مانند روبات‌های حامل دوربین برای نقشه‌برداری از تونل‌ها و کامیون‌های کانتینری پر از مایعات انفجاری که از طریق آن‌ها با شیلنگ به داخل آن پمپ می‌شود، متوسل شده است.”
بر اساس این گزارش، ارتش اسرائیل به پر کردن این تونل ها با مایع انفجاری ژل‌مانند متوسل می‌شود، زیرا این مایع از طریق شیلنگ‌های متصل به کامیون‌های کانتینری به داخل تونل‌ها پمپ می‌شود. با این حال، به گفته وی، برای تخریب چند صد کیلومتر تونل به صدها تن‌ مایع نیاز است و بنابراین، ارتش و کابینه نظامی در حال توسعه روش‌های دیگری برای از بین بردن آنها است. افسر نظامی اسرائیلی همچنین به این روزنامه گفت: «روبات‌ها که دوربین‌ها را حمل می‌کنند به ما کمک می‌کنند ببینیم که چه کسانی در تونل هستند و کجا هستند.»

دیدگاهتان را بنویسید