در حالی که هنوز در مراحل ابتدایی است و به طور رسمی با چینی ها مطرح نشده است، دولت بایدن می خواهد یک ابزار ارتباطی سریع ایجاد کند که بتواند خطر درگیری بین ایالات متحده و چین را کاهش دهد. طبق گزارش، یک مقام آمریکایی و منبع دیگری که با مکالمات اولیه در مورد دستگاه آشنا هستند.
به گفته این دو منبع، یک خط تلفن مستقیم به پکن اجازه می دهد که رئیس جمهور جو بایدن، یا مقامات ارشد تیم امنیت ملی او، بلافاصله تماس تلفنی یا پیام های رمزگذاری شده ای را برای رئیس جمهور شی جین پینگ یا اطرافیان وی ارسال کنند. به عنوان مثال ، می توان اطلاعات فوری در مورد حرکات ناگهانی نظامی یا پیام های هشدار دهنده ارسال شده در مورد هک های سایبری به اشتراک گذاشت.
ایده ایجاد یک خط تلفن دائمی با پکن حداقل به دولت اوباما برمی گردد، گرچه به گفته یک منبع آگاه با این یادداشت، این مفهوم در یادداشت طبقه بندی شده امنیت ملی تا سال آخر دولت ترامپ کدگذاری نشده است.
منابع گفتند، مقامات دولت بایدن همچنان به دنبال این ایده هستند، اما هنوز جزئیات زیادی برای کار وجود دارد. از جمله اینکه آیا چینی ها می‌خواهند از این دستگاه استفاده کنند. مقامات فعلی و پیشین ایالات متحده گفتند که مدت ها است که در مسائل مربوط به فوریت، پاسخ سریع پکن وجود دارد. نوع سیستم سیاسی چین از بالا به پایین است، به این معنی  که بیشتر تماس ها بر عهده رهبر چین نیست.
خط تلفن مشابه چین از قبل در پنتاگون وجود دارد. فقط برای امور نظامی مورد استفاده قرار ‌گرفته که خیلی کم  استفاده شده است.
کورت کمبل ، هماهنگ کننده ارشد شورای امنیت ملی هند و اقیانوس آرام، قبل از این گفت: ما یک خط تلفن داریم. چندین بار از آن با دیپلماسی ایالات متحده، چین و تایوان مکالمه کرده ایم.
زمانیکه از کاخ سفید درباره دیدار آینده بایدن و Xi(رهبر چین) پرسیده شد، کاخ سفید جزئیاتی در این باره ارائه نکرده است.
راسل گفت: دولت فکر سختی را در مورد آنچه که واقعاً می خواهد دنبال کنند یا چگونگی پیش بینی تعامل با چین دارد. آن ها مراقب و باهوش بوده اند که در تعامل کامل با چین عجله نکنند.
در حالی که دولت رویکرد دیپلماتیک خود را توسعه می دهد، مقامات پیشین ایالات متحده می گویند که فقط راه اندازی یک خط تلفن جدید کافی نیست.
دیوید فیث، یک مقام سابق وزارت امور خارجه که در زمان دولت ترامپ روی چین کار می کرد، گفت: کاهش خطر استراتژیک می تواند تا حدودی خوب و مفید باشد، اما مسئله اصلی این است که پکن خصمانه، غارتگر و بسیار توانمند است، بنابراین ایالات متحده باید برای دفاع، به عقب راندن آن ها  بپردازد. دولت بایدن گفته است که آنها قصد دارند این کار را انجام دهند. بنابراین گرچه راه اندازی یک خط تلفن می تواند مفید باشد، اما ما نباید خیلی در آن غوطه ور شویم.
با افزایش چالش چین، مقامات بایدن علناً ماهیت دشوار این چالش و میزان کار برای حل آن را تشخیص داده اند.
کمپبل در یکی از آخرین جلسات گفت: آیا فکر می کنم ایالات متحده و چین بتوانند در کنار هم زندگی کنند و در صلح زندگی کنند؟ بله ، این کار را می کنم. اما فکر می کنم این چالش برای این نسل و نسل بعدی بسیار دشوار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید