به گزارش CNN فارسی، در چهارمین روز از اعتراضات عمومی به کشتە شدن مشکوک مهسا امینی بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد، دامنه اعتراضات گستردە‌تر شدە است و مردم در چندین شهر به خیابان آمدەاند و شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند._ اعتراضی

 

براساس تصاویری کە در فضای مجازی منتشر شدەاند، مردم معترض در شهرهای تهران، همدان، کرج، رشت، ساری، کرمان، زنجان، قزوین، قم، اراک، بندرعباس، سبزوار،کیش، بوشهر، شیراز، سنندج، ایلام،قروە، ارومیه، کرمانشاه، مریوان و سقز تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

 

گستردگی این اعتراضات در نوع خود کم سابقه بودە است، به خصوص اقدام شمار زیادی از زنان در به دورانداختن روسری بارز بود.

 

یک شاهد عینی در تبریز به دویچە ولە فارسی گفت کە مردم معترض علی‌رغم حضور گستردە نیروهای امنیتی و یگان‌ویژه به تجمع و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. به گفتە این شهروند نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمەای کردەاند و به همین دلیل در حوالی میدان “شهناز” درگیری‌های ایجاد شدە است و تعدادی از معترضین “زخمی و دستگیر” شدەاند.

یک شاهد عینی هم از کرمانشاه در گفت‌وگو با دویچەوله فارسی خبر داد کە “نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور و گلولە‌های ساچمەایی به مردم معترض حمله کردەاند.”

 

همچنین شبکه حقوق بشر کردستان، طی گزارشی اعلام کردە کە “یک معترض ۲۳ ساله اهل ارومیه به نام فرجاد درویشی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در شهرک ولیعصر ارومیه هدف تیراندازی نیروهای ضدشورش قرار گرفت و کشته شدە است.”

 

اعتراضات در بسیاری از شهرها منجر به درگیری‌های شدە است. اما از تعداد زخمی‌ها و دستگیرشدگان احتمالی اطلاعی در دست‌ نیست.

 

معترضان در اکثریت شهرها شعارهای را بر ضد رهبر جمهوری اسلامی و کلیت نظام سر دادەاند.

اوج درگیری‌ها در رشت و مشهد

 

براساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی فضای شهر رشت ملتهب بودە است. در برخی از تصاویر درگیری نیروهای امنیتی با مردم دیده می‌شود و در برخی دیگر از تصاویر خودروهای دیده می‌شوند کە در آتش می‌سوزند. گفتە می‌شود کە این خودروها متعلق به “نیروهای پلیس” هستند.

 

گزارش‌‌ها از مشهد هم حاکی از وجود درگیری بین نیروهای امنیتی و مردم بودە است. در تصاویر منتشر شدە از مشهد خودرو و موتورسیکلت‌های دیده می‌شوند کە در آتش می‌‌سوزند. شهروندان حاضر در صحنه آنها را خودروی نیروی انتظامی می‌خوانند.

برداشتن روسری و شعارهای در ضدیت با حجاب اجباری

 

تصاویر زیادی از ساری، قم، سنندج ، تهران و چند شهر دیگر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند کە در آن زنان روسری‌های خود را برمی‌دارند و مخالفت خود با حجاب اجباری اعلام می‌کنند.

تصویری از تجمع زنان ساری کە روسری‌های خود را در آتش می‌سوزانند، هزاران بار در شبکه‌های اجتماعی بە اشتراک گذاشتە شدە است.

پرتاب گاز اشک‌آور بە ایستگاه مترو در تهران

در یک تصویر کە یکی از مخاطبان برای دویچە وله فارسی ارسال کردە است، نیروهای امنیتی اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور به داخل یک ایستگاه مترو در تهران می‌کنند. به همین دلیل برخی از معترضین با مشکلات تنفسی روبرو می‌شوند. مردم حاضر در ایستگاه مترو شعار می‌دهند “مرگ بر دیکتاتور”.

 

خبر گزاری فارس: معترضان ٢٠ الی ٣٠ نفر بودند

 

دامنه گسترده اعتراضات سبب شد که خبرگزاری‌های وابسته به سپاه هم نتوانند به سکوت از کنار آنها بگذرند، هر چند که کوشیدند آنها را کم‌شمار و بی‌اهمیت معرفی کنند.

 

خبرگزاری فارس در خبری شکل گیری تجمع‌های اعتراضی در تهران را تایید کرد، اما جمعیت معترضان را “٢٠٠ تا ٣٠٠” نفر برآورد کرد.

 

به گزارش این خبر گزاری از ساعت ١٧ روز سە‌شنبه “معترضین در دسته‌های ٢٠ الی ٣٠ نفره در تهران حوالی بلوار کشاورز تجمع کردند.”

 

فارس همچنین خبر دادە کە معترضان شعار “مرگ بر دیکتاتور” سر دادەاند و پلیس با استفاده از گاز اشک آور جمعیت را متفرق کرده است.

 

این گفتە‌های خبرگزاری فارسی در حالی است کە تصاویر منتشر شدە از تجمع‌های شب سەشنبه تهران، حضور معترضین در خیابان بسیار بیشتر است.

 

خبرگزاری تسنیم هم در گزارشی نوشتە کە “عصر امروز برخی تجمعات اعتراضی در مرکز تهران حوالی میدان ولی عصر، خیابان کریمخان، طالقانی و برخی فرعی‌های منتهی به خیابان ولی عصر برگزار شد که افراد حاضر در این تجمعات با مداخله پلیس متفرق شدند.”

 

به گفتە این خبرگزاری معترضان ضمن “سر دادن شعارهایی، اقدام به واژگونی و آتش‌زدن سطل‌های زباله کرده و‌به برخی تابلوهای شهری آسیب وارد کردند”.

انجمن عملی روان‌پزشکان: سلامت روانی جامعه خدشەدار شد

 

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی تبعات روانی آنچه که بر مهسا امینی گذشته و تاثیرات آن بر جامعه هشدار داده است.

 

این انجمن با بیان اینکە”یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده‌ی سلامت روانی-اجتماعی جامعه و افراد آن، احساس امنیت” است گفتە کە این احساس زمانی کە از سوی “نمایندگان حکومت” آسیبی می‌بیند، خدشەدار می‌شود.

 

در این نامه همچنین نسبت بە افزایش “بی اعتمادی” و “خشونت” در جامعه هشدار دادە شدە است.

 

ده‌ها پزشک خواستار بررسی پرونده پزشکی مهسا امینی بر مبنای علم شدند

 

دە‌ها پزشک در نامه‌ای بە رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران خواستار آن شدند کە “پزشکی قانونی جوانب طبی فوت مهسا امینی را صرفا بر مبنای موازین علم پزشکی بررسی کند.”

 

به گفتە این پزشکان “روایت‌های گوناگون” در مورد مرگ مهسا امینی، در سطح جامعه رواج داده و پریشانی اجتماعی و روانی بسیار ایجاد کرده است.

این نامه به امضای “نمایندگان مجمع عمومی و روسای نظام پزشکی‌” رسیده است.

 

اعتراضات روز سه شنبه از دانشگا‌ه‌ها آغاز شد. دانشجویان در دانشگاه‌های شهرهای مختلف شعار‌های ضد حکومتی سر دادند.

 

دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت، بهشتی، خوارزمی، تهران و علامه در استان تهران و دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه یزد و دانشگاه اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت تهران شعار “مرگ بر ماشین گشت کشتار” را سر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید