به گزارش CNN فارسي ، مسئولان اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌ای اظهار داشتند که آمریکا ۱۶ بالگرد نظامی را که برای ارتش حکومت پیشین افغانستان خریداری کرده بود به اوکراین تحویل می‌دهد.

در این گزارش آمده است که این بالگردها نوع «می‌ـ‌۱۷» است و به‌دلیل اینکه خلبانان نیروی هوایی پیشین افغانستان با کاربرد آن آشنایی خوب داشتند، آمریکا آن را از روسیه خریداری کرده بود.

در ادامه آمده است که «در اواسط ماه آوریل رئیس جمهور آمریکا بسته کمک نظامی را به اوکراین اعلام کرد که شامل ۱۱ بالگرد می‌ـ‌۱۷ بود که برای افغانستان در نظر گرفته شده بودند.»

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا حدود چهار ماه قبل به مجلس نمایندگان آن کشور نیز گفته بود که قصد دارد ۵ فروند بالگرد ساخت روسیه را که برای حکومت پیشین افغانستان خریداری شده بود به دولت اوکراین تحویل دهد.

این بالگردها پیش از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و سقوط دولت پیشین این کشور به‌ دست طالبان، برای بازسازی به اوکراین منتقل شده بودند.

چندی پیش سرویس فدرال همکاری‌های نظامی ـ فنی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که روسیه نسبت به هرگونه انتقال غیرقانونی تسلیحات و تجهیزات نظامی تولید روسیه (شوروی) به اوکراین یا سایر کشورها، از جمله بالگردهای عرضه‌شده توسط «روس آبارون اکسپرت» که تحت یک قرارداد بزرگ با پنتاگون در سال ۲۰۱۱ منعقد شده بود، معترض است.

دیدگاهتان را بنویسید