به گزارش CNN فارسي ، موسسه مطالعات جنگ می‌گوید پس از یازده هفته و ناکامی روسیه در محاصره این شهر، به نظر می‌رسد این کشور اکنون تمرکز خود را بر خروج امن نیروهای خود از منطقه گذاشته است.

مرکز خارکیف در جریان تهاجم روسیه به شدت بمباران شد و صدها غیرنظامی کشته شدند. تصرف خارکیف، یکی از اهداف کلیدی روسیه بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در تازه‌ترین سخنرانی ویدئویی خود گفت نیروهای اوکراین هر کاری که ممکن باشد را برای آزادسازی این کشور انجام می‌دهند.

ارتش اوکراین در روزهای اخیر موفق شده کنترل برخی روستاهای تحت اشغال روسیه را در دست بگیرد.

درخواست برای آتش‌بس و اولین گفتگوی تلفنی وزیران دفاع روسیه و آمریکا

کشورهای غربی به درخواست‌های خود از روسیه برای اعلام آتش‌بس در جنگ علیه اوکراین شدت بخشیده‌اند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک مکالمه تلفنی یک ساعته با سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه خواهان اعلام و اجرای فوری آتش‌بس شد.

این اولین تماس وزیران دفاع آمریکا و روسیه از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه امسال بوده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است این تماس به درخواست طرف آمریکایی برقرار شد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خواهان توقف درگیری‌ها شد.

آقای شولتس در این تماس به مسئولیت رهبر روسیه در باره امنیت غذایی جهان هم اشاره کرد. جنگ اوکراین باعث افزایش چشمگیر مواد غذایی در نقاط مختلف جهان شده است.

محاکمه یک سرباز روسی به اتهام دست داشتن در جنایات جنگی

در همین حال اوکراین محاکمه یک سرباز روسی به اتهام دست داشتن در جنایات جنگی را آغاز کرده است. این اولین محاکمه از این نوع از زمان آغاز جنگ اوکراین است. یک سرباز ۲۱ ساله روس در دادگاه متهم به کشتن یک غیرنظامی غیرمسلح شده است.

وادیم شیشیمارین در جلسه استماع مقدماتی در کی‌یف حاضر شد. او در صورت محکومیت به حبس ابد محکوم می‌شود.

اوکراین می‌گوید هزاران جنایت جنگی احتمالی توسط روسیه را شناسایی کرده است.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد کرده و در مورد این محاکمه اظهار نظری نکرده است.

دادستانی اوکراین می‌گوید آقای شیشیمارین در یک وسیله نقلیه سرقتی به همراه سربازان دیگر در منطقه سومی در شمال شرقی رانندگی می‌کرد که با یک دوچرخه سوار ۶۲ ساله که داشت از تلفنش استفاده می‌کرد مواجه شد.

به گفته دادستانی، به او دستور داده شد که به این غیرنظامی تیراندازی کند تا او را از افشای موقعیت مکانی سربازان روس باز دارد.

مشخص نیست که این سرباز چطور دستگیر شده و ماهیت شواهد علیه او چیست.

آقای شیشیمارین در دادگاه فقط نامش را تائید کرد و در مورد اتهام وارده صحبتی نکرده است. دادگاه او هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد.

صدها جسد در مناطقی که پیشتر توسط روسیه اشغال شده بود، پیدا شده است.

برخی متحدان اوکراین، مانند بریتانیا و ایالات متحده، روسیه را به نسل کشی متهم می‌کنند.

پس از جلسه استماع، آندری سینیوک، دادستان دادگاه به خبرگزاری رویترز گفت: “این اولین مورد (محاکمه) است. اما به زودی تعداد زیادی از این موارد برگزار خواهد شد.”

آمادگی برای مرحله جدید جنگ

وزیر دفاع اوکراین گفته است که این کشور باید برای مرحله جدید و طولانی جنگ آماده شود و در این مرحله باید از اشتباهات جلوگیری کرد.

آلکسی رزنیکوف گفت اوکراین در حال حاضر تسلیحات بهتری، هم از سوی شرکای غربی و هم از تولیدات داخلی دارد، و امیدوار است که بتواند یک میلیون شهروند اوکراینی را برای شرکت در جبهه‌های جنگ بسیج کند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین هم گفت مذاکرات جاری با روسیه برای خارج کردن سربازان اوکراینی از کارخانه فولاد محاصره شده در ماریوپل بسیار دشوار است و نتیجه، ممکن است همه را خوشحال نکند.

دیدگاهتان را بنویسید