به گزارش CNN فارسی، تحادیه ابزارمندان شرق آلمان با انتشار نامه‌ای سرگشاده که به امضای نمایندگان ۱۶ صنف رسیده از اولاف شولتس، صدراعظم آلمان خواسته‌اند تا تحریم‌ها علیه روسیه که بعد از تجاوز نظامی به اوکراین وضع شده‌اند را متوقف کند._ گاز

در این نامه آمده است: «ما ابزارمندان بر اساس صحبت‌هایی که با مشتریان خود داشته‌ایم، دریافته‌ایم که اکثریت مردم نمی‌خواهند سطح رفاه و استانداردهای زندگی خود را که به سختی به دست‌ آورده‌اند، بخاطر اوکراین قربانی کنند. این جنگ ربطی به ما ندارد.»

این نامه همچنین با اشاره به گزارش سالانه سازمان “شفافیت بین‌الملل” در زمینه فساد و جایگاه ۱۲۲ اوکراین، این کشور را ”غیردمکراتیک” خوانده و نوشته‌اند که نباید آلمان را برای این کشور قربانی کرد.

امضا‌کنندگان نامه سپس مستقیما صدراعظم آلمان را خطاب قرار داده و می‌پرسند: «آیا شما می‌خواهید صدراعظمی باشید که آلمان را به ویرانی می‌کشاند؟ آیا می‌خواهید واقعا کشورتان را قربانی کنید؟»

این نامه گرچه تجاوز نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کرده اما در عین حال تاکید می‌کند که در صورت ادامه افزایش هزینه‌ها، شهروندان از پس پرداخت هزینه‌های زندگی عاجز خواهند شد و کارگاه‌های ابزارمندان و شرکت‌ها یکی پس از دیگری ورشکسته، تعطیل و مجبور به اخراج کارگران می‌شوند.

تاثیر تورم‌زای افزایش قیمت‌ مولد‌های انرژی

روسیه با بستن یک توربین در خط لوله “نورد استریم۱ ” میزان صادرات گاز طبیعی خود به آلمان و اروپا را به ۲۰ درصد ظرفیت موجود رسانده است.

این اقدام باعث شد تا قیمت‌های بین‌المللی گاز در میان نگرانی‌ها از کمبود انرژی، دوباره جهش پیدا کند. افزایش قیمت مولد‌های انرژی باعث ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت‌ دیگر کالاها و خدمات در آلمان و سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا شده است. این درحالی است که رشد تورم در آلمان در دهه‌های گذشته در نازل‌ترین حد خود قرار داشت.

دولت آلمان برای جلوگیری از ضرر و ورشکستگی شرکت‌های تامین‌کننده گاز مبلغ ۴ / ۲ سنت بر کیلوات ساعت را تعیین کرده که از سوی همه مصرف‌کنندگان باید پرداخت شود. پرداخت این مبلغ در کنار افزایش قیمت‌ها، فشار مضاعفی به مصرف‌کنندگان وارد می‌سازد.

همزمان اما دولت شولتس تصمیم گرفته تا برای کاهش فشار قیمت‌ مولدهای انرژی از دوش مردم، مالیات بر ارزش افزوده گاز را از ماه اکتبر سال جاری تا ماه آوریل سال ۲۰۲۳ از ۱۹ درصد به ۷ درصد کاهش دهد.

در این بین ولفگانک کوبیکی، از رهبران حزب لیبرال‌های آزاد و معاون رئیس مجلس خواستار بازگرداندن خط لوله گاز “نورد استریم ۲” شده است. همزمان با انتقادهای آمریکا استفاده از خط لوله نورد استریم ۲ با تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تعلیق شد.

کوبیکی می‌گوید با بازشدن نورد استریم ۲ شرکت‌های روسی مجبور به اجرای تعهدات صادرات گاز خود به آلمان خواهند شد. او می‌افزاید: «با این اقدام ما می‌توانیم ذخایر گاز خود را پر کنیم؛ مردم در زمستان مجبور به تحمل سرما نشوند؛ صنایع‌مان صدمه نبیند و آرام آرام وابستگی خود را به گاز روسیه کاهش دهیم.»

هشدار‌های رئیس سازمان حفاظت از قانون اساسی و وزیر کشور

توماس هالدن‌وانگ، رئیس سازمان حفاظت از قانون اساسی آلمان نیز در گزارشی نسبت به جنگ روسیه در اوکراین، افزایش قیمت مولدهای انرژی و تورم ناشی از آن و سو استفاده نیروهای راست افراطی از این موضوعات هشدار می‌دهد و می‌گوید: « نیروهای راستگرا با سو استفاده از مشکلات و نارضایتی روزمره مردم تمرکز خود را بر جنگ اوکراین و تاثیرات آن قرار داده‌اند تا اعتماد مردم به کشور، دولت و دمکراسی را خدشه‌دار کنند.»

رئیس سازمان حفاظت از قانون اساسی می‌افزاید: «روسیه نیز با استفاده از حملات سایبری و پراکندن خبرهای دروغ سعی در ایجاد شکاف در جامعه آلمان دارد.»

هالدن وانگ می‌افزاید: «فعالان روسی با پخش هدفمند اخبار دروغ در مورد کمبود گاز، افزایش قیمت‌ها و نایاب شدن و کمبود مواد غذایی سعی در ایجاد ترس در بین مردم آلمان دارند.»

پیشتر نیز نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان از احتمال حملات نیروهای راست افراطی به تاسیسات گازرسانی خبر داده و خواستار هوشیاری نیروهای امنیتی شده بود.

راستگرایان افراطی در دوران پاندمی کرونا نیز سعی کرده بودند تا افکار عمومی را تهییج کنند و مردم را در مخالفت با تمهیدات ضد کرونایی دولت به خیابان‌ها بکشانند.

دیدگاهتان را بنویسید