یک سازمان حقوق بشری غیردولتی اسپانیایی (Safeguard Defenders) در تازه‌ترین گزارش خود نظام بهداشت و درمان چین را به همکاری با دولت این کشور برای حبس مخالفان سیاسی در بیمارستان‌های روانپزشکی بدون هیچ رویه قانونی متهم کرد.

این سازمان حقوق بشری روز سه‌شنبه، ۲۵ مرداد، گزارشی را در این زمینه منتشر کرد که بر اساس مصاحبه با قربانیان این روش سرکوب سیاسی در چین و همچنین خانواده‌های آنها تهیه شده است.

این مصاحبه‌ها اولین بار از سوی یک سازمان حقوق بشری چینی (Civil Rights and Livelihood Watch) که بنیانگذار آن لیو فییو، یک روزنامه‌نگار و فعال مدنی چینی است، در اینترنت منتشر شده است.

این مصاحبه‌ها، اطلاعاتی را مربوط به ۹۹ زندانی سیاسی چینی به دست می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دلایل سیاسی در بیمارستان‌های روانی چین موسوم به «آنکانگ» بستری شده‌اند.

سازمان حقوق بشری اسپانیایی اعلام کرد که این اقدام حزب کمونیست چین که سابقه آن به دهه‌ها پیش می‌رسد، در حالی ادامه می‌یابد که پکن در سال‌های گذشته تغییراتی را در قوانین خود در این زمینه داده بود.

بر اساس این گزارش، این «عمل وحشیانه» دولت چین امید ملاقات با وکیل یا محاکمه زندانیان سیاسی را از آنان سلب می‌کند و حتی پس از آزادی احتمالی، آنان در جامعه منزوی می‌شوند.

بر اساس اسنادی که به دست آمده، پزشکان و بیمارستان‌ها با حزب کمونیست چین تبانی کرده‌اند و زندانیان سیاسی را در حالی که ضرورتی نداشته در بیمارستان‌های روانی بستری کرده و به آنها به اجبار دارو داده‌اند.

این گزارش تاکید می‌کند که فرستادن زندانیان سیاسی به بیمارستان‌های روانی به یک رویه گسترده و معمول تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید