به گزارش CNN فارسی، هر چندماه یک بار تعدادی از چک پول‌ها تقلبی کشف می‌شوند. معمولا چاپ و فروش چک پول‌های تقلبی در ماه‌های پایانی سال بیشتر می‌شود.

براساس گزارش‌ها در روز دوم دی ماه امسال هزار قطعه چک پول پنج هزار تومانی پیدا شد و گفته مامورین پلیس این افراد دستیگر شدند.

دسترسی به این چک پول‌ها به قدری آسان و ساده است که با یک سرچ ساده در تمامی شبکه‌های مجازی می‌توان به راحتی قابل دسترس است.

به نظر می‌رسد جریان خرید و فروش پول‌ های تقلبی تا زمانی که یک نهاد ناظر مثل پلیس اقدام نکند ادامه دارد و می توان پول تقلبی خرید کرد و هیچ نهادی کشوری به این موضوع نظارت نمی‌کند. چرا پول رسمی یک کشور باید به راحتی جعل شده و به فروش برسد؟

پایان سال نزدیک است و به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی با افزایش قیمت‌های موجود احتمالا میزان توزیع پول تقلبی در بازار افزایش پیدا کند.

یک صفحه اینستاگرامی فروش این پول‌ها، یک میلیون تومان چک پول غیر اصل را به قیمت بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌فروشد. اگر قرار باشد این پول‌های تقلبی به صورت پنج هزار تومانی باشد، خریدار باید ۳۵۰ هزار تومان هزینه کند. همچنین اگر بخواهد که این پول‌ها را به صورت چک‌ پول‌های ۵۰ هزار تومانی دریافت باید ۲۵۰ هزار تومان پرداخت کند.

اگر قرار باشد شخصی ۱۰۰ میلیون تومان پول تقلبی بخرد، با فرض اینکه این پول‌ها به صورت چک پول ۵۰ هزار تومانی باشد باید ۲۵ میلیون تومان هزینه کند.

این صفحه فقط چک پول تقلبی چاپ نمی‌کند بلکه دلار تقلبی هم می‌فروشد که برای هر برگه ۱۰۰ دلاری ۱۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

گواهینامه، چک بانکی، چک صیادی، کارت ملی، شناسنامه، مدارک تحصیلی و کارت پایان خدمت توسط این صفحه به فروش می‌رسد.

اسکناس اصلی چند ویژگی دارد که شامل نخ امنیتی، ریز چاپ برجسته، ریز حروف برجسته منفی، مثبت، نشانه برجسته برای تشخیص نابینایان، واتر مارک، طرح زمینه خطی، تصویر مکمل، ریز متن برجسته، چاپ برجسته، طرح مخفی، مرکب فلورسنت: با تابش نور ماورای بنفش به قسمت روی اسکناس؛ مشخصات پشت ایران چک می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید