به گزارش CNN فارسی، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در محل وزارت خارجه این کشور در  پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نظر واشنگتن درخصوص پاسخ ایران گفت: نظرات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی آنها هستیم و نظرات خود را با اتحادیه اروپا در میان خواهیم گذاشت.

وی با بیان اینکه نمی توانیم جزییات را منتشر کنیم، گفت که ایالات متحده به مشورت با متحدان خود در اتحادیه اروپا در مورد ایران ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که واشنگتن در ۱۶ ماه گذشته جزئیات بسیار گسترده مسائل بزرگ برای بازگشت به پایبندی به برجام را بررسی کرده  و معتقد است که اکثر مسایل بزرگ حل شده اند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: تلاش ها برای نجات توافق هسته ای در مرحله نهایی خود قرار دارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان پاسخ درخصوص نظرات و درخواست های ایران گفت: که ما بازخورد خود را به‌طور منظم و خصوصی به اتحادیه اروپا منتقل خواهیم کرد.

ند پرایس در عین حال ادعاها درباره پیشرفت های برنامه هسته ای ایران را تکرار و دیپلماسی را بهترین راه در این زمینه دانست و ادعا کرد: برای ما و طرف‌ها دیگر مهم این است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد

وی در عین حال بدون اشاره به زیاده خواهی های آمریکا در روند مذاکرات مدعی شد: روند مذاکرات بیشتر از آنچه نیاز داشته، ادامه یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ادعا کرد که قرار داشتن سپاه در فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی بدون شک مساله ای خارج از برجام است.

پیش از این نیز، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن پیشنهادات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش بیان نشده است، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده  در حال انتقال دیدگاههایش به اتحادیه اروپا است.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا درباره پیشنهادات ایران گفت: ما نظرات خود را با اتحادیه اروپا در میان می گذاریم.

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا نیز به نقل از منابع آگاه ادعا کرد ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها خواستار دریافت غرامت از واشنگتن در صورت خروج مجدد این کشور از توافق هسته ای شده است.

این شبکه تلویزیونی نزدیک به دموکرات ها در آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی به نقل از یک دیپلمات منطقه ای گفت که ایران به دنبال دریافت تضمین هایی مبنی بر این است که چنانچه رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از توافق خارج شود غرامت دریافت کند.

سی ان ان به نقل از این دیپلمات منطقه ای که نام او را بیان نکرده و نوشته است که از مذاکرات آگاهی دارد، ادامه داد که ایران درباره احتمال خروج رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از توافق و از سرگیری تحریم‌ها، ملاحظاتی دارد.

این دیپلمات گفته است: به نظر می‌رسد پیشرفت هایی به ویژه در موضوع تحریم‌های غیر مستقیم اعمال ‌شده علیه شرکتهای ایرانی فعال در خارج از این کشورصورت گرفته و دیدگاهها به یکدیگر نزدیکتر  شده ‌است.

سی ان ان به نقل از این منبع خود نوشته است: مساله اصلی برای احیای توافق، تضمین هایی است که ایران درخواست کرده تا اطمینان حاصل کند در صورت تصمیم دولت های بعدی آمریکا برای خروج مجدد از توافق، غرامت دریافت خواهد کرد.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز  ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات ها به پایتخت ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

در پی پایان یافتن این دور از مذاکرات، مقامات  آمریکایی و اتحادیه اروپا ادعا کردند که متن نهایی به همه طرف‌ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود که این این ادعا از سوی مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد که توافقی (در مورد مذاکرات هسته‌ای) بدست نیامده است زیرا تا زمانی که در مورد همه مسائل توافق نشود، توافقی وجود نخواهد داشت.

گفت‌ وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید