به گزارش CNN فارسی، دفتر امداد‌رسانی به نیروهای لبنانی که به واحد ۲۲۵۰ معروف است، یک نهاد لجستیکی ایرانی است که در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد و زیر‌مجموعه واحد ۲۰۰۰ است و به وسیله فردی به نام «سید رضا» اداره می‌شود._ اسرائیل

 

مقر دفتر امداد در شهر دمشق قرار دارد اما نمایندگی‌های مختلفی از این دفتر در مناطق مختلف سوریه از جمله حومه دمشق، لاذقیه، حماه، حلب و دیرالزور وجود دارد.

 

مسوولیت دریافت تجهیزات ورودی از ایران به سوریه و همچنین نگهداری و انبار آن، مسوولیت و مدیریت دارایی نیروهای امداد‌رسانی به حزب‌الله و حتی اسکورت و میزبانی از مقام‌هایی ارشد ایرانی و خانواده‌های آن‌ها در بدو ورود به سوریه با این دفتر است که این امور با هماهنگی مقام‌ها ارشد رژیم سوریه انجام می‌شود.

 

به طور مشخص، در حمله اخیر منتسب به اسرائیل، انبارها، پارکینگ‌ها و حتی مقر فرماندهی دفتر امداد هدف حمله قرار گرفتند.

 

برخی از این اماکن به طور معمول برای ذخیره تجهیزات نظامی استفاده می‌شوند؛ مکان‌هایی که در قلب محله‌های غیرنظامی سوریه هستند و خطر قابل توجهی برای شهروندان در این منطقه ایجاد می‌کنند.

 

اما نام، مسوولیت و عکس برخی از افراد کلیدی در دفتر امداد به نیروهای لبنانی به این شرح است:

 

سید رضا، رییس دفتر امداد

 

سید رضا، رییس دفتر امداد‌رسانی در سوریه و شعبه دمشق است. او سال‌ها در صحنه فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه بوده و در گذشته نیز چندین سال به عنوان رییس اداره امداد در تهران فعالیت می‌کرده است.

 

عبدالله عبادی

عبدالله عبادی، عامل انتقال سلاح از طریق پروازهای مسافربری در دفتر امداد است. او یکی از اعضای اصلی دفتر در سوریه به سرپرستی سید رضا است که در زمینه پشتیبانی و رساندن و انتقال چمدان‌های دستی در پروازهای مسافربری از ایران به سوریه فعالیت دارد.

 

میثم کتبی

میثم کتبی، نماینده نقل و انتقالات در دفاتر امداد است. او که در گذشته در واحد ۱۹۰ یگان انتقالات نیروی قدس خدمت می‌کرده، اکنون در دفتر امدادرسانی در سوریه زیر نظر سید رضا خدمت می‌کند و مسوولیت درج، انتقال و پذیرش اسلحه و افراد در طرف سوری را عهده‌دار است.

 

این دفتر چند نقش از جمله هماهنگی انتقال تسلیحات (از جمله سلاح‌های پیشرفته و سایر تجهیزات نظامی) و همچنین افراد نظامی از ایران را بر عهده دارد.

 

نکته مهم این است که این نهاد در بطن رژیم سوریه و شهروندان این کشور به نفع منافع ایرانیان در سوریه و حزب‌الله لبنان فعالیت می‌کند.

 

پیشتر الحدث به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که اسرائیل در حمله هوایی خود به یکی از مهم‌ترین مراکز سپاه پاسداران در سوریه، خسارت‌های بسیار سنگینی به این محل وارد کرده است.

 

همچنین دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حمله اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی دمشق و جنوب این شهر، هفت شبه‌نظامی وابسته به ایران و حزب‌الله کشته شدند.

 

اسرائیل درباره این حمله اظهارنظری نکرده اما یک افسر ارشد اسرائیلی به خبرنگاران این کشور گفت که نیروهای حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه در پی حمله‌های اخیر ارتش اسرائیل، شروع به عقب‌نشینی از منطقه کرده‌اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید