به گزارش CNN فارسی، وزارت کشور آلبانی روز شنبه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد سیستم‌های رایانه‌ای پلیس این کشور روز جمعه ۹ دسامبر مورد حمله سایبری قرار گرفتند. به گفته وزارت کشور آلبانی این حمله از سوی همان منبعی صورت گرفته است که به تازگی منجر به قطع روابط دیپلماتیک این کشور با ایران شده است

در این بیانیه گفته شده است به منظور خنثی کردن عمل مجرمانه و ایمن‌سازی سیستم‌ها مقامات سیستم‌های کنترل کامپیوتری را در بنادر، فرودگاه‌ها و پست‌های مرزی خاموش کرده‌اند.

 

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی با اشاره به ایران اعلام کرد سامانه مدیریت اطلاعات این کشور توسط همان مهاجم که توسط کشورهای دوست و متحد آلبانی مشخص و محکوم شده، بار دیگر هدف حمله سایبری قرار گرفت.

سامانه یاد شده موارد ورود و خروج از گذرگاه‌های مرزی این کشور را ثبت می‌کند. در سیستم این سامانه در برخی نقاط آلبانی مشکلات فنی گزارش شده بود.

 

نخست‌وزیر آلبانی تاکید کرده است که با متحدان خود تلاش می‌کند تا سامانه‌های دیجیتال‌ این کشور را غیرقابل نفوذ سازد.

 

آلبانی ایران را مسئول حملا سایبری در ماه ژوئیه سال جاری دانسته و روز چهارشنبه ۷ سپتامبر روابط دیپلماتیک خود با ایران را به خاطر این ماجرا قطع کرد.

ایران ولی اتهامات آلبانی را رد کرده و تصمیم آلبانی برای قطع روابط دیپلماتیک را “اقدامی نسنجیده و کوته‌بینانه” خواند.

 

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که در مورد این موضوع نوشته آورده است از زمانی که این کشور بالکان میزبانی از اعضای مجاهدین خلق ایران را در خاک خود آغاز کرده بین دو کشور اختلاف بوجود آمده است.

آلبانی در سال ۲۰۱۳ موافقت کرد که اعضای مجاهدین خلق را بنا به درخواست واشنگتن و سازمان ملل متحد بپذیرد و بیش از دو هزار نفر در این کشور بالکان در طول سال‌ها اسکان داده شدند.

 

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود به این موضوع هم اشاره کرده است که ایران نیز تا کنون بارها هدف حملات سایبری قرار گرفته است، به ویژه در سال ۲۰۱۰ زمانی که ویروس “استاکس‌نت” که گمان می‌رود توسط اسرائیل و ایالات متحده برنامه‌ریزی شده است برنامه هسته‌ای ایران را آلوده کرد.

آلبانی پس از فروپاشی دولت کمونیستی خود در اوایل دهه ۱۹۹۰، به متحد ثابت قدم ایالات متحده و غرب تبدیل شد و رسما در سال ۲۰۰۹ به پیمان ناتو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید