به گزارش CNN فارسی گروه هفت کشور صنعتی به روسیه هشدار دادند که در صورت تهاجم نظامی به اوکراین باید در انتظار “پیامدهای سنگینی” باشد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در پایان نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در لیورپول گفت که تمام اعضای این گروه موضعی “بسیار واضح” در رابطه با پیامدها برای مسکو داشته‌اند.

روسیه در طول هفته‌های گذشته ده‌ها هزار نیرو و تجهیزات و تسلیحات نظامی خود را در مرز اوکراین مستقر کرده است. این اقدام به نگرانی‌های شدیدی در میان کشورهای غربی دامن زده مبنی بر این‌که روسیه قصد اشغال اوکراین را دارد.

رهبری کرملین این اتهام را رد می‌کند و دولت کی‌یف را متهم به تحریک در مناطق مرزی کرده است.

لیز تراس تأکید کرد که کشورهای گروه ۷ “نظری کاملا یکپارچه” در مورد مسئله اوکراین داشته‌اند. او افزود که گروه کشورهای ۷ “کاملا روشن ساخته‌اند که در صورت تهاجم به اوکراین، پیامدهای سنگینی برای روسیه خواهد داشت”.

گروه هفت کشور صنعتی متشکل از آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، کانادا و ایالات متحده آمریکا است.

تلاش برای حل دیپلماتیک مسئله

کارن دانفرید، نماینده ویژه امور اروپا وزارت خارجه آمریکا قرار است به منظور بررسی یک راه حل دیپلماتیک در اوایل هفته آینده راهی کی‌یف و مسکو شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که خانم دانفرید از دوشنبه تا چهارشنبه (۱۳ تا ۱۵ دسامبر) گفت‌وگوهایی با نمایندگان ارشد دو کشور خواهد داشت. او سپس روز چهارشنبه راهی بروکسل خواهد تا با هم‌پیمانان آمریکا در ناتو و اتحادیه اروپا در باره نتایج سفر خود برای حل بحران اوکراین رایزنی کند.

به دنبال اشغال شبه‌جزیره کریمه توسط روسیه، شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ بدین سو صحنه درگیری شبه‌نظامی طرفدار روسیه و ارتش اوکراین است. روسیه در این مناقشه از جدایی‌طلبان در اوهانسک و دونسک حمایت می‌کند که در این منطقه یک به اصطلاح “جمهوری خلق” اعلام کرده‌اند. تا کنون بیش از ۱۳هزار نفر در این مناقشه از دو طرف کشته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید