به گزارش CNN فارسی ، به دنبال بی‌نتیجه ماندن آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین، قیمت دلار در ایران بار دیگر افزایش پیدا کرد و هر دلار آمریکا به بالای ۳۱ هزار تومان در بازارهای این کشور معامله شد.

نرخ ارز در ایران از سه روز گذشته پس از اتمام دور هفتم مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی در وین، روند صعودی پیدا کرد.

افزایش قیمت دلار در ایران، مشکلات روزافزونی برای شهروندان ایجاد کرده است. تاکنون، روند صعودی قیمت ارز در ایران، منجر به افزایش قیمت خودرو و دیگر کالاهای مصرفی در بازار شده و نگرانی مصرف‌کنندگان را به همراه داشته است.

داده‌های آماری حاکی از آن است که قیمت دلار از آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکنون حدود بیست درصد افزایش یافته است.

این افزایش در حالی است که رئیسی در زمان انتخابات با وعده کاهش قیمت دلار به میدان آمده بود. برخی از طرفداران رئیسی در آن زمان ادعا کردند که در صورت پیروزی او در انتخابات ایران، قیمت دلار به ۵ هزار تومان خواهد رسید.

قیمت دلار آمریکا در ایران، در پاییز سال قبل به رقم ۳۲ هزار تومان افزایش یافت اما با تزریق گسترده دلار در بازار، قیمت آن به زیر ۲۲ هزار تومان رسید. با این وجود و به‌دلیل مشکلات ساختاری اقتصاد ایران و تداوم تحریم‌ها دلار دوباره روند صعودی پیدا کرد.

هنوز مشخص نیست که این روند صعودی دلار تا چه میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

علت افزایش نرخ ارز

به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش اخیر نرخ ارز در ایران بیشتر از این‌که حاصل متغیرهای اقتصادی باشد، ناشی از تحولات سیاسی و بی‌نتیجه ماندن دور هفتم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۴ در وین برای احیای برجام است.

این کارشناسان خاطرنشان می‌کنند، از آنجایی که خروجی این تحولات سیاسی «مثبت» تلقی نشده و نگرانی‌ها در مورد آینده مذاکرات هسته‌ای افزایش پیدا کرده دلار با سیری صعودی در عرض دو روز جهشی ۶۰۰ تومانی داشته است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای عضو برجام دوشنبه ۲۹ نوامبر در وین آغاز شد.

پس از سفر چهارشنبه ۲۴ نوامبر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نیز نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد جهشی ۴۰۰ تومانی پیدا کرد و به بیش از ۲۹ هزار تومان رسیده بود.

وبگاه «تجارت‌نیوز» هم در گزارشی نوشته است که با توجه به افزایش قیمت دلار، احتمال می‌رود که در روزهای آینده قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کند.

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز از افزایش قیمت بلیط هواپیما، همزمان با رشد نرخ دلار در این کشور خبر داد.

قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای ایران نسبت به هفته گذشته ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به یک میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسید.

پیشتر معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه ایران در سندی پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها، قیمت دلار در ۶ سال آینده به ۲۸۴ هزار تومان خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید