به گزارش CNN فارسي ، روزنامه «نیویورک‌تایمز» جمعه ششم خرداد به نقل از سه ایرانی و یک مقام آمریکایی نوشت انفجار چهارشنبه گذشته در سایت بسیار حساس پارچین در نزدیکی تهران ناشی از حمله یک پهپاد انتحاری «کوادکوپتر» بوده است.

به گفته منابع ایرانی که مجاز به صحبت علنی نبودند، حمله شامگاه چهارشنبه با پهپادهای انتحاری کوادکوپتر به محل مجتمع نظامی پارچین در نزدیکی پایتخت صورت گرفت.

این منابع به نیویورک‌تایمز گفتند پهپادها در یک ساختمان تحقیقاتی در مورد ساخت هواپیماهای بدون سرنشین متعلق به وزارت دفاع ایران منفجر شدند و یک مهندس جوان شاغل در این مرکز کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

بیانیه وزارت دفاع ایران در این باره نیز حکایت از حمله به این مرکز تحقیقاتی داشته اما تاکنون هیچ کس مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. با این حال نیویورک‌تایمز حمله مذکور را با الگوی حملات گذشته اسرائیل به ایران و لبنان مشابه ارزیابی می‌کند.

در حالی که مقامات اسرائیلی از اظهار نظر در این باره خودداری کردند، یک مقام آمریکایی تایید کرد که هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری به پارچین حمله کرده اند. با این وجود او به نیویورک‌تایمز نگفت چه کسی پشت این حمله بوده و جزئیات بیشتری نیز ارائه نکرد.

نیویورک‌تایمز همچنین با اشاره به ترور سرهنگ پاسدار حسن صیادخدایی به نقل از یک مقام اطلاعاتی نوشت اسرائیل به ایالات متحده اطلاع داد که پشت قتل او بوده است. این مقام، پیام این عملیات که در مناطق محافظت‌شده تهران صورت گرفت را هشدار اسرائیلی‌ها به ایران برای توقف هدف قرار دادن شهروندان اسرائیلی در خارج از کشور عنوان کرد.

در سال‌های اخیر، ایران به طور پیوسته در طراحی و تولید پهپادها و انتقال فناوری و قطعات هواپیماهای بدون سرنشین به شبه‌نظامیان نیابتی در سراسر خاورمیانه اقدام کرده است. به گفته مقامات اطلاعاتی پهپادهای ایرانی در حملات متعددی علیه اسرائیل و پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، یمن و پایگاه آمریکایی در سوریه به کار گرفته شده‌اند.

به گفته یک مقام ارشد اطلاعاتی که در جریان عملیات پارچین قرار گرفته، اسرائیل در اوایل فوریه در عملیاتی مشابه اما گسترده‌تر، شش پهپاد کوادکوپتر حاوی مواد منفجره را در حمله به تاسیساتی در نزدیکی شهر کرمانشاه، کارخانه اصلی تولید و ذخیره سازی پهپادهای نظامی ایران، مورد استفاده قرار داد.

حمله دیگری در تابستان ۲۰۲۱ نیز با استفاده از یک پهپاد انفجاری کوادکوپتر به تاسیسات فناوری «تسا» در شهر کرج که یکی از مراکز اصلی تولید سانتریفیوژهای پیشرفته ایران است، صورت گرفت.

گفته می‌شود تاسیسات نظامی پارچین که سال‌هاست مورد توجه بین‌المللی قرار گرفته، یک سایت نظامی بسیار حساس در خارج از تهران است و ایران در آن فناوری موشکی، هسته‌ای و پهپادی را توسعه می‌دهد.

نیویورک‌تایمز به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت حمله پهپادی چهارشنبه از داخل ایران و از نزدیکی پایگاه نظامی پارچین انجام شد.

پهپادهای کوادکوپتر برد کوتاهی دارند و با توجه به فاصله زیاد منطقه پارچین با مرزهای ایران، این گونه حملات باید از داخل ایران انجام شود.

این اولین بار نیست که اسرائیل از عوامل داخل ایران برای انجام این دست حملات استفاده می‌کند. مقامات اطلاعاتی حمله پهپادی به تاسیسات «تسا» در کرج را نیز از محلی نزدیک به این تاسیسات ارزیابی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید