به گزارش CNN فارسي ، به دنبال اعتراضات در شمار زیادی از شهرهای ایران به دلیل افزایش کمرشکن مواد غذایی، بر اساس گزارش رسانه‌ها، یک نفر کشته شده است.

احمد آوایی، نماینده دزفول در مجلس روز شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) به خبرگزاری ایلنا گفت: «فردی که در تجمعات اخیر در خوزستان کشته شده، برای شهرستان دزفول نبوده و در اندیمشک این اتفاق برای او افتاده است».

آوایی به هویت فرد قربانی هیچ اشاره‌‌ای نکرد. اما یک کاربر توییتر گفته است که نام این فرد “پیش‌علی غالبی حاجی‌وند” بوده و به دست مأموران جمهوری اسلامی کشته شده است.

این نماینده مجلس می‌گوید “دو شب پیش در این شهرستان حدود ۷۰ نفر تجمع کردند که خیلی زود هم متفرق شدند”. او از تعداد بازداشتی‌های تجمعات اخیر در دزفول اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

آوایی گفت: «افرادی که در شهرستان دزفول دست به تجمع زدند از اهالی خود شهر نبودند و بیشتر حاشیه‌نشین‌هایی از بیرون دزفول بودند».

نماینده دزفول مدعی است که اطلاعی از تعداد دستگیرشدگان ندارد، اما خبرگزاری ایرنا روز جمعه ۲۳ اردیبهشت گزارش داد که در شهرهای درود در استان لرستان، اندیمشک، ایذه و دزفول در خوزستان، یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرکرد و جونقان در چهار محال و بختیاری، خرم‌آباد، فارسان در استان چهارمحال و بختیاری و فشافویه در استان تهران در این رابطه تظاهرات شده و مردم در برخی مناطق به سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها حمله کرده‌اند.

این خبرگزاری افزود که ۱۵ نفر در دزفول و ۷ نفر نیز در یاسوج دستگیر شده‌اند.

در ایذه، واقع در استان خوزستان، مردم خشمگین به فروشگاه‌ها حمله و تلاش کرده‌اند یک مسجد را به آتش بکشند.

به گفته عبدالله ایزدپناه، نماینده شهرستان‌های ایذه و باغملک در مجلس، سه جوان به دلیل “سنگ‌پرانی به یک مسجد” دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید که از دیگر مناطق کشور، از جمله در تهران، گزارش‌هایی در مورد افزایش قابل توجه مواد غذایی دریافت کرده است.

ابراهیم رئیسی‌، رئیس جمهوری اسلامی در اوایل هفته گذشته یک رشته اقدامات علیه بحران اقتصادی را اعلام کرد. از جمله این اقدامات حذف سوبسید گندم و آرد و آزادسازی قیمت برخی کالاهای اساسی مانند روغن، تخم‌مرغ و گوشت مرغ بوده که قیمت آن‌ها دو برابر شده است. این اقدامات از دیروز جمعه ۲۳ اردیبهشت به اجرا درآمدند.

گرانی به ۴۰۰۰ قلم کالا خواهد رسید

بسیاری رسانه‌های جمهوری اسلامی از انتشار خبرهای اعتراضات سراسری اجتناب ورزیده و سکوت اختیار کرده‌اند. تنها دو روزنامه “جمهوری اسلامی” و “اعتماد ملی” مطالبی در این زمینه انتشار داده‌اند.

روزنامه “جمهوری اسلامی” روز شنبه در مقاله‌ای نوشت که گرانی به ۴۰۰۰ قلم کالا خواهد رسید.

مسیح مهاجری، مدیرمسئول این روزنامه در یادداشتی خطاب به دولت رئیسی می‌نویسد: «شما در این جراحی سخن از آزادسازی چهار قلم کالا به میان آورده‌اید، ولی کیست که نداند آثار آزادسازی این چهار قلم به چهار هزار قلم کالا و خدمات سرایت خواهد کرد و نتیجه این خواهد شد که فقر ماندگار و فاصله طبقاتی بیشتر خواهد شد. عدالت هم اگر اکنون زخمی است، در اثر این عمل جراحی شما کاملاً قربانی خواهد شد.»

مهاجری می‌افزاید، اگر کسی “طرح دولت را نقد کند” و “در روزنامه‌ای یا در فضای مجازی نظر مخالف خود را منعکس نماید، توسط عناصر وابسته به دولت متهم به هم‌صدایی با بیگانگان” می‌شود.

کارشناسان می‌گویند تورم در ایران به ۴۰درصد رسیده است. اقتصاد جمهوری اسلامی ضربه سختی از تحریم‌های شدید آمریکا خورده است. مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌‌های جهانی به منظور بازگشت به توافق‌نامه برجام ماه‌هاست که به بن‌بست رسیده است. گفته می‌شود جمهوری اسلامی حذف نام سپاه پاسداران از لیست تروریسم آمریکا را شرط توافق دانسته است که با مخالفت دولت آمریکا روبرو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید