• امروز : پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 29 September - 2022

مشاور رهبر ایران: همه می‌دانند که توان فنی ساخت بمب اتم را داریم

  • کد خبر : 28261
مشاور رهبر ایران: همه می‌دانند که توان فنی ساخت بمب اتم را داریم
کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای می‌گوید، تهران از "قابلیت فنی ساخت بمب اتمی برخوردار است، اما تصمیم به انجام چنین کاری نگرفته است." او همچنین مذاکره در مورد برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران را "به معنای تسلیم" دانست.

به گزارش CNN فارسي ، کمال خرازی، رئيس شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور ارشد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از توانایی فنی ایران برای ساخت بمب اتمی خبر داد.

خرازی روز یکشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: «ما توانستیم در عرض چند روز اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید کنیم و می‌توانیم به‌راحتی اورانیوم با غنای ۹۰ درصد تولید کنیم.»

او ادامه داد: «بر کسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم.»

مقام‌های ایران اواخر فروردین سال ۱۴۰۰ آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی را از قصد خود برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم مطلع کرده بودند. در صورتی که غنی‌سازی اورانیوم به ۹۰ درصد برسد می‌تواند مصارف نظامی داشته باشد و در خدمت ساخت تسلیحات هسته‌ای به کار گرفته شود.

پیش از این محمد اسلامی،‌ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در گفت‌وگویی با همین شبکه احتمال غنی‌سازی نظامی اورانیوم را رد نکرده و گفته بود: «تصمیم برای غنی‌سازی ۹۰ درصد وابسته به مقا‌م‌های مربوطه می‌شود.‌»

فرماندهی تمامی نیروهای مسلح و نظامی و همچنین تصمیم‌گیری نهایی در مورد برنامه هسته‌ای ایران بر عهده علی خامنه‌ای است.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق اتمی با ایران (برجام) بیرون آمد.

این توافق که در سال ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت بزرگ جهان، از جمله آمریکا بسته شده بود غنی‌سازی اورانیوم در این کشور را در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی محدود کرده بود تا توانایی بالقوه ساخت بمب هسته‌ای از این کشور سلب شود.

خرازی

بعد از حدود یک سال از سیاست “فشار حداکثری” ترامپ علیه ایران تهران عقب‌نشینی از تعهدات و محدودیت‌های برجامی خود را یک به یک آغاز کرد.

در طول سال‌های گذشته ایران بارها تلاش برای تولید بمب اتمی را رد کرده و گفته بود که هدفش از غنی‌‌ساختن اورانیوم تنها استفاده غیرنظامی در جهت تأمین انرژی مورد نیاز شهروندانش است.

این کشور که چندی است وارد گفت‌وگوهای احیای برجام، از جمله با دولت آمریکا به ریاست جو بایدن شده گفته است، اگر ایالات متحده به این توافق بازگردد و تحریم‌ها را بردارد حاضر است باز هم به برجام بپیوندد.

ایران از آمریکا خواسته تا برای عدم خروج مجدد از این توافق تعهد دهد. اما آمریکا حاضر به ارائه چنین تضمینی نیست. کارشناسان نیز ارائه چنین تضمینی را به دلیل ساختار سیاسی آمریکا غیرممکن می‌دانند.

ایران همچنین برای احیای برجام از آمریکا خواسته تا سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج سازد. اما رئیس‌جمهور آمریکا تا کنون به این درخواست تن در نداده است.

جو بایدن در آستانه سفر اخیرش به خاورمیانه در این باره گفت، سپاه را از این فهرست بیرون نمی‌‌آورد حتی اگر مذاکرات احیای برجام شکست بخورد.

مذاکرات احیای برجام تا کنون ثمری به بار نیاورده و مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه قطر نیز نتوانست گفت‌وگوها را از بن‌بست خارج سازد.

کمال خرازی در مصاحبه خود با الجزیره همچنین گفت که مذاکره در مورد برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران “به معنای تسلیم” است و ایران هرگز این موضوعات را وارد مذاکرات خود نمی‌کند.

لینک کوتاه : https://farsicnn.com/?p=28261

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • استفاده از آزادی بیان حق شماست، رعایت ادب نشان فرهنگ و شخصیت می باشد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی کلمات رکیک و فحش باشد منتشر نخواهد شد.

خبرنامه

X