یه گزارش CNN فارسی، در حالی که همزمان در بغداد دو تحصن، یکی از سوی هواداران صدر در منطقه سبز و دیگری از سوی هواداران «چارچوب هماهنگی» در یک خیابان بغداد برگزار شده، صالح محمد العراقی، یکی از نزدیکان صدر در توییتی نوشت زمان نشان دادن آن است که «کدام یک از دو اردوگاه بیشترین حمایت را در میان مردم دارد.»

پیشتر خبرنگار ایران اینترنشنال گزارش داده بود که در پی فراخوان مقتدی صدر برای برگزاری تظاهرات میلیونی و پیوستن بە تحصن کنندگان در منطقە سبز بغداد، صدها معترض در حال ورود بە پایتخت عراق هستند.

رهبر جریان صدر همزمان با فراخوان برای گسترش اعتراضات، به چارچوب هماهنگی، ائتلافی از گروەهای شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی، «آخرین مهلت» برای انحلال مجلس عراق را داد.

اما شورای عالی قضایی عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی در پاسخ به مطالبه مقتدی صدر، تاکید کرد که اختیارات لازم برای انحلال مجلس نمایندگان را ندارد.

این شورا روز یکشنبه در این بیانیه نوشت که بر اساس اصل «تفکیک قوا»، مجوز دخالت در دو قوه مقننه و مجریه را ندارد.

با این حال، شورای عالی قضایی عراق با انتقاد مقتدی صدر مبنی نقض قانون اساسی با انتخاب نشدن یک رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و تشکیل دولت موافق است.

در بیانیه شورای عالی قضایی آمده است: «این یک وضعیت غیرقابل قبول است که باید اصلاح شود و نباید تکرار شود.»

بن‌بست سیاسی کنونی عراق از زمانی آغاز شد که چارچوب هماهنگی بدون رعایت قانون اساسی و انتخاب رئیس‌جمهور، نامزد خود برای مقام نخست‌وزیری عراق را معرفی کرد.

عضو جریان حکمت ملی عراق، از گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران اعلام کرده که برای پرهیز از تحریک مقتدی صدر، از نوری المالکی خواسته‌ شده به هیچ وجه در مقابل دوربین‌ها ظاهر نشود.

هواداران مقتدی صدر همواره علیه فساد در عراق موضع گرفته و دولتمردانی که تاکنون در قدرت بوده‌اند را رد کرده‌اند.

پیشتر صدر در یک نطق تلویزیونی از شهر نجف گفته بود بیشتر مردم عراق از چهره‌های قدیمی احزاب سیاسی «دلزده» شده‌اند و می‌خواهند با برگزاری انتخابات جدید «چهره‌های کهنه» را کنار بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید