• امروز : سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 9 August - 2022

مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا به روایت واشنگتن

  • کد خبر : 27377
مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا به روایت واشنگتن
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که واشنگتن به صورت غیرمستقیم با ایران در ارتباط است.

به گزارش CNN فارسي ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که واشنگتن به طور غیرمستقیم با ایران در ارتباط بوده و منتظر پاسخ سازنده از ایران در خصوص کنار گذاشتن خواسته‌های فراتر از توافق هسته‌ای هستی.

وی در ادامه گفت: «اگر تهران تصمیم سیاسی در کنار گذاشتن خواسته‌های فراتر از توافق هسته‌ای را اتخاذ کند، امکان پایان دادن به مذاکرات و بازگشت دوجانبه سریع به توافق وجود دارد».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «ما همواره به مزایای اجرای توافق هسته‌ای نگاه می‌کنیم و هر روز که می‌گذرد، این مزایا با پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران از بین می‌رود».

وی مدعی شد: «ایران می‌تواند طی چند هفته به سلاح هسته‌ای دست یابد به همین دلیل خواستار بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای هستیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «چالش‌هایی که ایران ایجاد کرده در صدر برنامه رئیس جمهور آمریکا در سفر ماه آینده به منطقه خواهد بود».

وی با اتهام زنی به بخشی از نیروهای مسلح ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه گفت که واشنگتن به امنیت رژیم صهیونیستی پایبند است.

واشنگتنسخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «باید پیش از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، به توافق بازگردیم و نمی‌خواهیم تاریخی برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای تعیین کنیم».

وی مدعی شد: «گام‌های عاقلانه‌ای در دفاع از خود در برابر اقدامات تنش‌زای ایران بر می‌داریم و به دنبال درگیری یا تشدید تنش در منطقه نیستیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «اگر ایران به دنبال تنش زدایی است، باید اقداماتی در رابطه با برنامه هسته‌ای خود اتخاذ کند».

وی در ادامه ادعا کرد: «گام‌هایی که ایران برداشته، باشد ما به توافق هسته‌ای را پیچیده کرده است».

در حالی که دولت فعلی آمریکا قبل از آغاز مذاکرات در خصوص برجام وعده می‌داد برجام را با اضافه کردن بندهای غیرهسته‌ای به آن «تقویت» خواهد کرد، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش گفته بود: «ما شاهدیم که ایران مسائل غیرمرتبط با توافق هسته‌ای را به مذاکرات وین می‌آورد.»

اشاره بلینکن به گزارش‌ها درباره درخواست ایران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» وزارت خارجه آمریکا است.

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

لینک کوتاه : https://farsicnn.com/?p=27377

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • استفاده از آزادی بیان حق شماست، رعایت ادب نشان فرهنگ و شخصیت می باشد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی کلمات رکیک و فحش باشد منتشر نخواهد شد.

خبرنامه

X