• امروز : سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 9 August - 2022

مخترع اولین تلفن همراه جهان: دستگاه های خود را زمین بگذارید و زندگی کنید

  • کد خبر : 27957
مخترع اولین تلفن همراه جهان: دستگاه های خود را زمین بگذارید و زندگی کنید
مارتین کوپر کە در سال ١٩٧٣ اولین تلفن همراه جهان را اختراع کرد، می‌گوید کە روزانه تنها پنج درصد از زمان خود را به موبایلش اختصاص می‌دهد و به مردم توصیه کرد کە "تلفن‌های همراه‌شان را زمین بگذارند و زندگی کنند".

به گزارش CNN فارسي ، مارتین کوپر، مهندس ٩٣ ساله آمریکایی کە بە عنوان مخترع اولین تلفن همراه بی سیم – Motorola DynaTAC 8000X – شناختە می‌شود، تقریبا بعد از پنجاه سال از اختراع خود می‌گوید: “فکر می‌کنم مردم باید زمان کمتری با موبایل‌های خود سپری کنند.”

این مخترع اهل شیکاگو در برنامه با بی‌بی‌سی جهانی اذعان کرد که روزانه کمتر از “پنج درصد” از وقت خود را بە استفادە از تلفن همراه اختصاص می‌دهد.

وقتی جین مک‌کوبین، مجری برنامه، نظر او را در مورد افرادی کە روزانه ساعت‌ها از تلفن همراه استفادە می‌کنند، پرسید، او جواب داد: «باید تلفن‌هایشان را کنار بگذارند و کمی زندگی کنند.»

مک‌کوبین، در ادامە به او گفت کە هر روز پنج ساعت از تلفن همراه خود استفادە می‌کند. مارتین کوپر با تعجب گفت: «واقعا؟ واقعا شما پنج ساعت در روز از موبایل استفادە می‌کنید؟»، لبخندی زد و ادامه داد:« زندگی‌ات را به دست بیاور».

مارتین کوپر کیست؟

مارتین کوپرمارتین کوپر یک مهندس و مخترع آمریکایی – اوکراینی یهودی و مبتکر ایده “هر فرد، یک شمارە تماس” است.

او قبل از اینکه تلفن همراه را اختراع کند، یک ایده بزرگ داشت. او می‌گفت “تلفن نه به یک مکان، نه به یک میز، نه به یک خانه بلکه باید به جیب هر فرد برود”.

کوپربا سرمایه‌گذاری ١٠٠ میلیون دلاری شرکت “موتورولا” و با صرف زمان سه ماه و با همراهی تیمی متخصص، در ٣ آوریل سال ١٩٧٣ در حضور خبرنگاران از اولین موبایل جهان رونمایی کرد.

اولین تماس تاریخ با موبایل

مارتین کوپر در اولین تماس، در حضور روزنامه‌نگاران، با رقیب خود “جوئل انگل” که یکی از مهندسان ارشد AT&T بود، تماس گرفت و گفت: «جوئل، من با یک تلفن همراه با تو تماس می‌گیرم، اما یک تلفن همراه واقعی. یک تلفن همراه قابل حمل شخصی و دستی.»

او بعدها در مورد محتوای این تماس فاش‌ کرد کە رقیبش در آن سوی خط سکوت کردە بود.

باتری اولین موبایلی کە کوپر اختراع کرد، ٢۵ دقیقه دوام داشت و ١٠ ساعت طول می‌کشید تا کاملا شارژ شود. وزن آن تقریبا یک کیلو و صد گرم و طول آن ٢۵ سانتی‌متر بود.

لینک کوتاه : https://farsicnn.com/?p=27957

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1
قوانین ارسال دیدگاه
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • استفاده از آزادی بیان حق شماست، رعایت ادب نشان فرهنگ و شخصیت می باشد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی کلمات رکیک و فحش باشد منتشر نخواهد شد.

خبرنامه

X