به گزارش CNN فارسی ، کاهش فرزند آوری مسئله‌ای است که در ایران و جهان تبدیل به یک بحران شده و هرچه پیش می‌رویم شرایط نسبت به قبل وخیم‌تر می‌شود. در این میان بر خلاف بسیاری از خانواده که نمی‌خواهد بچه دار شوند هستند کسانی که توانایی فرزند آوری را ندارند که این مسئله دلایل متعددی دارد. اما حال چند سالی است که راهکاری برای بعضی از زوج‌های نابارور به نام رحم اجاره‌ای پیشنهاد می‌شود.

رحم اجاره‌ای یا جایگزین یکی از انواع روش‌های کمک باروری است. در این روش جنین ۹ ماه بارداری را درون رحم شخص سومی سپری می‌کند در حالی که جنین ژن هایش را از پدر و مادر اصلی خود دریافت کرده است. اسپرم و تخمک از زوجین دریافت و به وسیله‌ی یکی از روش‌های کمک باروری مثل آی وی اف جنین ایجاد می‌شود و جنین ایجاد شده در رحم شخص دیگری قرار می‌گیرد. شخص سوم که جنین در رحم او قرار داده می‌شود وظیفه دارد دوران نه ماه بارداری را طی کند و لازم است تمامی مراقبت‌هایی که جهت حفظ سلامتی جنین نیاز است انجام دهد و در نهایت پس از تولد نوزاد آن را تحویل خانواده اصلی خود دهد.

غلامی مشاور اهدای رحم اجاره‌ای در گفتگو با رکنا، درباره این مسئله که رحم اجاره‌ای یعنی چه و چه وضعیتی در ایران دارد گفت: رحم اجاره‌ای یا رحم جایگزین یعنی این که یک زن به دلایل متعدد که پزشک آن را تشخیص می‌دهد، نتواند انتقال جنین انجام را دهد فلذا رحم جایگزین برای او انتخاب می‌شود. هر زن نیز باز با تشخیص پزشک اگر بارداری طبیعی داشته باشد می‌تواند هر تعدادی که بخواهد رحم خود را در اختیار زوج‌ها قرار دهد. البته این مسئله وجود دارد که باید ۶ ماه از اجاره دادن رحم بگذرد تا فرد بتواند دوباره این کار را انجام دهد.

اجاره رحم برای نیاز‌های مالی

این مشاور اهدای رحم اجاره‌ای در ادامه درباره افراد اجاره دهنده رحم اظهار کرد: امروز در بیشتر استان‌های کشور می‌توان زنان اجاره دهنده رحم را پیدا کرد و این افراد بیشتر کسانی هستند که نیاز شدید مالی دارند. برای ثواب، تنها از هزار زن یک نفر حاضر می‌شود که رحم خود را اجاره دهد.

غلامی تاکید کرد: زنان اتباع نیز رحم خود را اجاره می‌دهند، اما از نظر قانونی تنها برای اتباع می‌توانند این کار را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که چقدر اجاره رحم در سال‌های اخیر افزایش داشته است خاطر نشان کرد: سال‌های گذشته رحم اجاره‌ای نقش یک تابو را داشته و از وجهه خوبی برخوردار نبود، اما هم اکنون شرایط تغییر کرده است چراکه هستند زنانی که به صورت مادرزادی رحم ندارند یا از رحم ضعیفی برخوردار هستند فلذا بحث رحم اجاره‌ای و فرزند دار شدن برای این افراد گرچه هزینه‌های بالایی دارد، اما شیرین است.

استان‌هایی که بیشترین رحم اجاره را دارند

این مشاور اهدای رحم اجاره‌ای افزود: امروز تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز بیشترین آمار فرزندآوری از طریق رحم اجاره‌ای را دارند همچنین در استان‌هایی که مراکز ناباروری دارند نیز این عمل انجام می‌شود. البته آماری از فرزند آوری از طریق رحم اجاره‌ای موجود نیست، اما هم اکنون با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی تعداد افرادی که رحم اجاره‌ای در اختیار افراد می‌گذارند افزایش داشته است البته هنوز تعداد متقاضیان بیشتر است.

غلامی با بیان اینکه اجاره رحم زیر نظر وکلا انجام می‌شود و همه چیز به صورت قانونی در اسناد رسمی ثبت می‌شود خاطر نشان کرد: پرداخت هزینه، تحویل نوزاد و حتی کفالت نوزاد بعد از فوت والدین نیز به صورت رسمی مشخص می‌شود.

افزایش چهار برابری قیمت رحم اجاره‌ای در دو سال گذشته

او درباره نرخ رحم اجاره‌ای گفت: متاسفانه رحم اجاره‌ای نسبت به دو سال گذشته که نزدیک ۲۰ میلیون تومان بود افزایش چهار برابری داشته است و به ۸۰ میلیون تومان رسیده است و ما نیز هر مبلغی که زوجین راضی باشند را دریافت می‌کنیم. البته مشاور‌هایی که برای زوج‌های عرب رحم اجاره‌ای پیدا می‌کنند مبلغ زیادی را دریافت می‌کنند.

این مشاور در امر اجاره رحم در پایان مدعی شد: این موضوع باب شده است که مترجمین زبان عربی در مراکز باروری فعال شده اند و کارشان این است که زوج‌های عرب را می‌پذیرند. این مشاورین بر اساس شنیده‌ها برای مرتبط کردن زنان با خانواده‌های عرب بالا ده میلیون تومان دریافت می‌کنند. همچنین هزینه رحم اجاره‌ای برای عرب‌ها از ۱۵۰ میلیون تومان شروع می‌شود.

گفتنی است، یکی دیگر از مرتبط کننده‌های رحم‌های اجاره‌ای با زوج‌های جوان در گفتگو با رکنا درباره قیمت رحم اجاره‌ای می‌گوید: قیمت از ۸۰ میلیون برجی دو میلیون تومان آغاز می‌شود و کم‌تر از این قیمت را دیگر نمی‌توانید پیدا بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید