به گزارش CNN فارسی، جروزالم پست در گزارشی که روز چهاشنبه اول دی (۲۲ دسامبر) منتشر کرد نوشت دانشگاه فرایبورگ از سال ۲۰۱۹ تبادل دانشجو با دانشگاه اصفهان را قطع کرده است. این روزنامه در توضیح علت قطع این همکاری به اخبار و گزارش‌هایی در وب‌سایت دانشگاه اصفهان در مورد برگزاری”روز قدس” و شعار “نابودی اسرائیل” اشاره کرده است.

باستین استراوخ، سخنگوی دانشگاه فرایبورگ در پاسخ به این روزنامه درباره علت این تصمیم به رواج مجدد یهودی‌ستیزی در وب‌سایت دانشگاه اصفهان اشاره کرده و گفته است: «دانشگاه فرایبورگ  تمامی اشکال یهودی‌ستیزی را به‌شدت محکوم می‌کند و در سال ۲۰۱۶ نیز صراحتا از دانشگاه اصفهان انتقاد کرد و از مدیریت آن خواست که از گرایشات یهودی ستیزانه فاصله بگیرد که متعاقبا این دانشگاه انجام داد.»

مسابقه کاریکاتور هولوکاست در دانشگاه اصفهان

جزروزالم پست نوشته که اشاره سخنگوی دانشگاه فرایبورگ به فعالیت‌های یهودی‌ستیزانه در آن زمان در این دانشگاه احتمالا به برگزاری مسابقه کاریکاتور هولوکاست است که انجمن اسلامی دانشگاه اصفهان برگزار کننده آن بود.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان در اسفند سال ۱۳۹۴ در فراخوانی از “برگزاری موفقیت آمیز مسابقه کاریکاتور هولوکاست” در سال ۱۳۹۳ در این دانشگاه و “استقبال پرشور دانشجویان از این مسابقه” نوشت و فراخوانی برای برگزاری دومین دوره این مسابقه را داد.

استراوخ به جروزالیم پست گفتهاست که پیش از “فعال کردن مجدد” همکاری بین دو دانشگاه بسیاری مسایل “به دقت و تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.” او گفت که هدف از همکاری دانشگاهی حمایت از “علم به حاشیه رانده شده و جامعه مدنی” خواهد بود.

جروزالم پست نوشته که بررسی گزارش‌ نهادهای اطلاعاتی آلمان توسط این روزنامه حاکی از حضور ایرانیان طرفدار جمهوری اسلامی در آلمان است که به دنبال کسب دانش و فناوری لازم برای برنامه‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی هستند.

فرایبورگ تنها شهری که با ایران همکاری شهری دارد

دانشگاه فرایبورگ نزدیک به دو دهه است که با دانشگاه اصفهان همکاری دارد. فرایبورگ تنها شهر آلمانی است که با یک شهر ایرانی روی پروژه‌های مختلف همکاری می‌کند.

شنبه گذشته (۲۷ آذر) مهدی ژیانپور، رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان از “مشارکت پژوهشگران این واحد در پروژه مشترک ایران و آلمان در حوزه فرهنگی” خبر داد و گفت: «تیمی متشکل از پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در فراخوان سومین سال از پروژه مشترک ایران و آلمان با عنوان “ادراک میان فرهنگی از مناظر شهری و روستایی و میراث فرهنگی” مشارکت کردند.»

این پروژه با حمایت موسسه تبادل فعالیت‌های علمی در آلمان (German Academic Exchange Service) و به میزبانی دانشگاه صنعتی دورتموند در آذرماه ۱۳۹۹ راه‌اندازی شده است.

در آبان سال ۹۶ نیز خبرگزاری مهر با اعلام خبر برگزاری “چهارمین کنگره بین المللی پزشکی روان تنی” با حضور تیمی از دانشگاه فرایبورگ آلمان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان” نوشت که همکاری میان دوو دانشگاه گسترش می‌یابد.

مخالفان این همکاری در شورای شهر فرایبورگ

کاظم موسوی، عضو حزب سبزهای ‌آلمان و یکی از چهره‌های اپوزیسیون ایرانی در ‌آلمان به جزروزالم پست گفته است: «مقام‌های شهر فرایبورگ از جمله مارتین هورن، شهردار فرایبورگ، باید به مشارکت این شهر با اصفهان پایان دهند.» سخنگوی شهردار فرایبورگ اما گفته است که این همکاری “در خدمت تسهیل تماس‌ها و ایجاد دیالوگ میان شهروندان دو کشور است.”

این مشارکت با  اعتراض شدید فراکسیون حزب یوپی (JUPI) در شورای شهر فرایبورگ نیز روبرو شده است. این فراکسیون در دو سال گذشته در بیانیه‌هایی از شورای شهر فرایبورگ خواسته “به مشارکت خود با یکی از پایگاه‌های اصلی جمهوری اسلامی پایان دهد”.

یوپی گفته است که شهر فرایبورگ باید همکاری‌های خود با حکومت ایران کنار بگذارد زیرا “این رژیم درگیر انکار هولوکاست و آزار و اذیت دگرباشان جنسی است و این نمی‌تواند مبنایی برای دوستی باشد.» سرجیو پکس، عضو شورای شهر از این حزب نیز گفته است که نمی‌توان با کشوری وارد دیالوگ شد که “حق وجود اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد”.

به نوشته جروزالم پست شهر فرایبورگ تنها شهر در آلمان است که چنین مشارکتی با ایران می‌کند و حزب سبزها، حزب سوسیال دموکرات و حتی و حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) همگی از مشارکت با رژیم ایران در اصفهان حمایت می کنند.

دولت اسرائیل نیز به جروزالم پست گفته است که به دنبال منزوی کردن نهادهای تحت کنترل رژیم ایران و جلوگیری از همکاری آنها با غرب به دلیل برنامه هسته‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید