به گزارش CNN فارسی بریده شدن سر یک دختر ۱۷ ساله‌ توسط شوهرش در هفته گذشته در استان خوزستان، بار دیگر نگرانی‌ها را نسبت به قوانین ایران در مورد قتل و خشونت مبتنی بر جنسیت برانگیخته است.
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) این قتل را “قتل ناموسی” خواند.
به گزارش ایرنا، ویدئوی منتشر شده نشان می‌دهد که شوهر این زن به نام سجاد حیدری در حالی‌که می‌خندد و سر بریده همسرش را حمل می‌کند، در حال قدم زدن در مرکز استان اهواز است.
یک منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفت که مقامات محلی تایید کرده‌اند که تصاویری که به طور گسترده به اشتراک گذاشته شده است مربوط به همان حادثه است.
او که چهار ماه پیش به ترکیه گریخته بود و با تشویق پدرش روز جمعه از ترکیه بازگشته بود، در مدت کوتاهی پس از بازگشت کشته شد.
به گزارش ایرنا، انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در توئیتی اعلام کرد که این حادثه دولت ایران را بر آن داشته است تا بررسی پیش‌نویس قانونی را با هدف حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی به پیش ببرد.
دیده‌بان حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که سال‌هاست فعالان حقوق زنان ایرانی برای چنین قانونی برای جلوگیری از “خشونت علیه زنان و محاکمه سوء استفاده کنندگان از آنها” مبارزه کرده‌اند.

قتل در اهواز

آزاده مختاری، دبیر اجتماعی خبرگزاری رکنا در توییتی در واکنش به توقیف این رسانه نوشت: “رکنا توقیف شد چون تصویر قتل یک کودک همسر توسط شوهرش را منتشر کرد. با توقیف رکنا، قتل‌های ناموسی پایان یافت!”

شنبه ۱۶ بهمن، ساعاتی پس از انتشار تصاویر هولناک از گرداندن سر بریده یک زن در محله‌ای در اهواز مقامات قضایی اهواز از بازداشت مردی که سر همسرش را بریده و برادرش که به او در این قتل مشارکت داشته، خبر دادند.

انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی به شدت با واکنش رو به رو شد و بار دیگر مساله “قتل ناموسی در ایران” و خلا قانونی برخورد با عاملان چنین اقداماتی را مطرح کرد.

عباس حسینی پویا، دادستان اهواز، از تلاش برای شناسایی افرادی که “با انتشار این فیلم‌ها تعمدی سبب تشویش اذهان عمومی شده‌اند” نیز خبر داد. او گفت که “اگر ثابت شود افرادی تعمداً اقدام به انتشار این فیلم‌ها کرده‌اند بازداشت خواهندشد.”

نمایش سر بریده زن بوسیله شوهرش در میدان کسایی اهواز

بر اساس ویدئویی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و به گفته رسانه‌های ایران، مرد جوانی با لباس سیاهرنگ در حالیکه در یک دست قمه داشته، در دست دیگرش سر بریده زنی را در میدان کسایی شهر اهواز چرخاند.

شاهدان و عابران با مشاهده این صحنه به پلیس خبر دادند و ماموران پلیس در محل حاضر شدند.

ماموران پلیس در صحنه جنایت با جسد دختر ۱۷ ساله ای مواجه شدند که داخل یک خانه سرش از بدن جدا شده و جسد وی در مکان دیگری رها شده بود.

به گفته مقامات قضایی اهواز شوهر این زن و برادرش که هر دو پسرعموهای این زن بودند هر دو بازداشت شدند.

خبرنگاران در داخل ایران می‌گویند او “مونا حیدری نام دارد، ۱۲ سالگی ازدواج کرده و یک پسر سه ساله داشته و به دلیل خشونت‌های همسرش به ترکیه گریخته بوده.”

عباس حسینی پویا، دادستان اهواز درباره جزئیات پرونده گفت که “این زن جوان ۱۷ ساله به ترکیه فرار کرده است اما بعدا پدر او دخترش را به ایران باز می‌گرداند و زمانی که همسر زن متوجه برگشت او به اهواز می‌شود او را به قتل می‌رساند.”

به گفته دادستان اهواز و به گزارش خبرگزاری فارس این زن از ترکیه “تصاویری برای همسر خود ارسال کرده که این تصاویر سبب تحریک احساسات همسر وی شده است.”

دادستان اهواز افزود که قطعا با شدت با متهمین این پرونده برخورد خواهد شد “چون علاوه بر بحث قتلی که اتفاق افتاده گردن زدن این خانم در ملاعام هم جرم است.”

واکنش‌ها به این قتل هولناک: ”بازتولید خشونت علیه زنان”

گردن زده شدن این زن جوان واکنش‌های بسیاری داشته: از انتقاد به بازنشر تصاویر دلخراش در شبکه‌های اجتماعی تا ناکارایی قوانین و احکام صادره در پرونده های مشابه قبلی.

آذر منصوری، دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در توییتی نوشت: “مونا حیدری، این بار در خوزستان قربانی دیگر قتل‌های ناموسی می شود چرا که: ۱. لایحه تامین امنیت زنان پس از سال‌ها رفت و برگشت بین نهادهای مسئول معطل مانده است.”

این فعال سیاسی در ادامه به “سرانجام نرسیدن لایحه رومینا” و اینکه “خشونت علیه زنان رسما و به اشکال مختلف تئوریزه و بازتولید می شود.” را از دلایل تکرار قتل‌های ناموسی خوانده است.

بسیاری از دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به این بهانه به یاد پرونده رومینا اشرفی، دختری که با ضربه داس پدرش گردن زده شد و حکم ۹ سال زندان پدر او افتادند.

مرگ رومینا اشرفی یکی از پر سر و صداترین پرونده‌های “قتل ناموسی” در چند سال اخیر ایران بوده است. کشته شدن او باعث انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد.

دیدگاهتان را بنویسید