به گزارش CNN فارسي ، شهردار سابق تهران که سه بار در تلاش برای نشستن بر مسند ریاست جمهوری ناکام مانده بود موفق شد برای سومین سال پیاپی رئیس مجلس شورای اسلامی باقی بماند.

در انتخابات هیئت رئیسه سال سوم دوره یازدهم مجلس که چهارشنبه، چهارم خرداد برگزار شد محمد باقر قالیباف با کسب ۱۹۴ رای از ۲۸۱ رای ریخته شده به صندوق از سه رقیب خود پیشی گرفت.

قالیباف در دو انتخابات قبلی هیئت رئیسه مجلس یازدهم هر بار ۲۳۰ رای به دست آورده بود که تقریبا برابر با تمام آرای گروه‌های مختلف اصولگرای حاکم بر مجلس یازدهم بود.

“سیسمونی گیت” و ریزش آرای قالیباف

کاهش ۳۶ رای قالیباف در انتخابات چهارم خرداد احتمالا با جنجال‌ها و حواشی سفر اعضای خانواده‌اش به ترکیه برای خرید سیسمونی نوزاد که به “سیسمونی گیت” معروف شده بی‌ارتباط نباشد.

مطابق برخی شایعات اعضای جبهه پایداری تلاش داشتند با دامن زدن به جوی که علیه قالیباف ایجاد شده کرسی ریاست مجلس را از چنگ او خارج کنند.

مرتضی آقا تهرانی، رهبر این جبهه که یکی از سه نامزدان نشستن بر مسند ریاست مجلس بود تنها ۵۳ رای کسب کرد که از تعداد نمایندگان منسوب به این جریان هم کمتر است.

الیاس نادران و محمد عباسی دو رقیب دیگر قالیباف بودند که به ترتیب ۲۳ و سه رای بیشتر به دست نیاوردند. در انتخابات چهارم خرداد دو نایب رئیس اول و دوم محلس هم با کسب ۱۶۸ رای در جایگاه خود ابقاء شدند. آرای این دو نیز به نسبت دوره قبلی کاهش چشم‌گیری داشت.

به دلیل آرای برابر علی نیکزاد و عبدالرضا مصری برای تعیین نایب اول رئیس بین آنها قرعه کشی انجام شد که نیکزاد برنده آن بود. این دو در انتخابات سال گذشته هیئت رئیسه بیش از ۲۰۰ رای کسب کرده بودند.

هیئت رئیسه سال سوم دوره یازدهم مجلس از جمله شامل دو عضو است که ۱۰۱ رای بیشتر به دست نیاوردند و دو عضو دیگر آن هم با کمتر از ۱۰۰ رای انتخاب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید