به گزارش CNN فارسي ، محمدجواد کرمی رییس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه در مصاحبه افزود یک واحد صنفی پیش از آزادسازی نرخ آرد صنف و صنعت ۱۰۰ کیسه آرد را هفت میلیون تومان خریداری می‌کرد اما هم اکنون باید همین حجم آرد را ۷۰ میلیون تومان خریداری کند.

رئيسی: پرداخت ماهیانه ۴۰۰ هزارتومان یارانه کار سختی است

در همین حال ابراهیم رئیسی پرداخت ۴۰۰ هزار تومان یارانه در ماه را کار سختی خواند و معاون وزیر رفاه نیز گفت که یارانه احتمالا از حالت نقدی به «تخفیف در خرید» تغییر پیدا خواهد کرد.

رئیسی در دیدار تعدادی از روحانیون اهل سنت گفت: « پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومان به‌صورت ماهیانه به هر فرد کار سختی است اما کارشناسان این روش را گامی برای نزدیک شدن به عدالت و رفع فقر مطلق می‌دانند.»

در همین حال داریوش ابوحمزه، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت که ممکن است پرداخت یارانه از حالت نقدی به «تخفیف در خرید» روی کالاها تغییر کند.

دولت هنوز گزارشی درباره میزان پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به افراد پس از حذف یارانه‌ها ارائه نکرده و تنها اعلام کرده که ۹۰ درصد مردم مشمول این یارانه خواهند شد.

در همین حال تعدادی از نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در تذکرهایی به پرداخت نشدن یارانه به گروه‌هایی از مردم و همچنین افزایش شدید قیمت‌ها اعتراض کردند.

از جمله محمدنقدعلی، نماینده خمینی شهر در مجلس، گفت: « اگر فرزندی ۳۰ ساله درآمدی داشته باشد، درآمد وی به مجموع درآمد خانوار افزوده می‌شود در حالی که این روش اشتباه است.»

سلمان اسحاقی، نماینده قائنات در مجلس، نیز گفت که «ضعیف‌ترین اقشار جامعه در روستاها یارانه کالاهای اساسی را دریافت نکرده‌اند.»

تعدادی از نمایندگان نیز از افزایش شدید قیمت‌ها و تشکیل صف های طولانی برای خرید نان و کالاهای اساسی انتقاد کردند.

از جمله مجتبی رضاخواه، نماینده تهران، از سخنان مقامات و گزارش رسانه‌های دولت مبنی بر اینکه یارانه پرداخت شده بیش از افزایش قیمت ها بوده انتقاد کرد.

او اضافه کرد: «تورم گرانی را نمی توان با اینفوگرافی و سخنرانی را توجیه کرد امروز مردم گرانی را با گوشت و استخوان خود احساس می کنند.»

جواد حسینی کیا، نماینده سنقر در مجلس، نیز گفت که پس از حذف ارز ترجیحی «گرانی بیداد می کند و مردم فریاد می زنند و کسی پاسخگو نیست.»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در واکنش به انتقادات نمایندگان گفت که مشکلات پرداخت یارانه حل خواهد شد و تنها یک دهک مشمول یارانه نمی شوند.

او تاکید کرد که «قوای سه گانه، برای جراحی اقتصادی هماهنگ و یک‌صدا شده‌اند و بر حفظ قدرت خرید مردم تاکید دارند.»

حذف یارانه‌ها به اعترضات ضد حکومتی منجر شده و در شامگاه شنبه نیز مردم در برخی شهرهای ایران علیرغم جو شدید امنیتی با حضور در خیابان‌ها علیه حکومت شعار دادند.

دیدگاهتان را بنویسید