به گزارش CNN فارسي ، مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا) که به مصر و عربستان سفر کرده، تاکید کرد که ”ایران را بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیرو در خاورمیانه” می‌داند و آمریکا اجازه نمی‌دهد تا ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

به گزارش العربیه در روز پنج‌شنبه ۱۲مه (۲۲ اردیبهشت)، او خاطرنشان کرد که نگرانی‌های آمریکا در مورد ایران فراتر از توانایی هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

فرمانده جدید سنتکام از برنامه موشکی ایران و همچنین حمایت جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی‌اش در منطقه به عنوان دیگر نگرانی‌های واشنگتن نام برد و گفت: «تهدیدها از طرف ایران به تلاش قاطع ما و هم‌پیمانان امنیتی‌مان در منطقه نیازمند است و سنتکام، خود را به ادامه این تلاش‌ها متعهد می‌داند.»

او که پیش از عربستان، به مصر سفر کرده بود، هدف از دیدارها را ”شنیدن” مواضع این کشورها توصیف کرد و افزود در آینده نیز سفرهای دیگری به عربستان خواهد داشت.

قرار است فرمانده جدید سنتکام، در پایان ۹۰ روز نخست مسئولیتش در این سمت، ارزیابی خود از شرایط منطقه و موقعیت نیروهای تحت فرماندهی‌اش را به مقامات نظامی ارشد آمریکا ارائه کند.

پیش از کوریلا، ژنرال فرانک مک‌کنزی برای مدت سه سال، از ماه مارس سال ۲۰۱۹ تا اوایل آوریل سال ۲۰۲۲ فرماندهی سنتکام را برعهده داشت.

تاکید وزیر دفاع آمریکا بر همکاری‌های امنیتی چندجانبه

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا نیز روز پنج‌شنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در دیدار با پادشاه اردن با اشاره به افزایش تهدیدهای موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی گفت، آمریکا به تلاش‌هایش برای تقویت همکاری‌های امنیتی چندجانبه در منطقه برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و گروه‌های نیابتی‌اش ادامه خواهد داد.

آستین همچنین ”حمایت ایران از تروریسم” را یکی از تهدیدهایی دانست که آمریکا با آن مواجه است.

هشدارهای اخیر درباره تهدیدهای ایران

مقام‌های ایالات متحده در هفته‌های اخیر بارها درباره استمرار تهدیدها از طرف جمهوری اسلامی علیه منافع و همچنین مقامات فعلی و سابق آمریکا هشدار داده‌اند.

در یکی از آخرین موارد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در برابر کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور تأیید کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران “تهدید مستمری” علیه مقامات سابق و کنونی آمریکا است.

بلینکن همچنین تصریح کرد که آمریکا “در چارچوب هر گونه تعاملی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با ایران دارد، پیام‌هایی داده و یکی از آنها این است که حکومت ایران باید به تهدید شهروندان آمریکایی پایان دهد”.

اندکی پیش از این سخنان، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده بود که آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، از جمله اسرائیل “از راه‌های مختلف و با استفاده از همه ابزارهای مناسب” با ”اقدامات بی‌ثبات‌کننده سپاه پاسداران ایران” مقابله خواهند کرد.

این اظهارات، واکنشی به سخنان تهدیدآمیز ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در روز ارتش علیه اسرائیل بود. او گفته بود که اگر کوچک‌ترین حرکتی از سوی اسرائیل رخ دهد، “مقصد نیروهای مسلح” جمهوری اسلامی “مرکز رژیم صهیونسیتی خواهد بود”.

دیدگاهتان را بنویسید