به گزارش CNN فارسی ، درباره توافق جدید جمهوری اسلامی با سازمان بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون تعویض دوربین‌ها در تسای کرج گزارش داده است که یکی از موانع احتمالی برای مذاکرات هسته‌ای گسترده‌تر برداشته شده است.

آمریکا تهدید کرده بود که در صورت عدم موافقت جمهوری اسلامی با نصب دوربین‌ها علیه ایران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شکایت خواهد کرد.

رویترز پس از اعلام توافق ایران و آژانس انرژی اتمی به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود نوشت، اگر تهران به وعده‌هایش عمل کند، واشنگتن دیگر نیازی به برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس اتمی تا پایان سال جاری نمی‌بیند.

رویترز در پایان گزارش خود از قول هنری روم، تحلیل‌گر گروه اوراسیا نوشته است، توافق حاصله میان جمهوری اسلامی و آژانس اتمی یک “حرکت تاکتیکی برای جلوگیری از یک بحران دیپلماتیک کوتاه‌مدت بوده اما بن‌بست گسترده‌تر توافق هسته‌ای همچنان پابرجاست”.

آژانس اتمی: به زودی دوربین‌ها نصب می‌شوند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) با ارسال یک پیامی توییتری از توافق میان آژانس اتمی و ایران درباره نصب دوربین‌های نظارتی در مجتمع تسا کرج خبر داد.

او در توییت خود نوشت این توافق برای راستی‌آزمایی بسیار مهم است و کار برای پرداختن به مسائل مهم دیگر ادامه خواهد داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوربین‌های جدید در روزهای آینده نصب خواهند شد.

استقبال گوترش از توافق ایران و آژانس اتمی

خبرگزاری تسنیم از گفت‌وگوی تلفنی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گزارش داده است.

بنا بر این گزارش گوترش به امیر عبداللهیان گفته است، “توافق ایران و آژانس اتمی تأثیر مثبتی در فرآیند اعتمادسازی در مذاکرات وین خواهد داشت” و او از همه  ابزارهای سازمان ملل متحد استفاده خواهد کرد تا مذاکرات اتمی نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

روسیه: توافق ایران با آژانس پیشرفت واقعی است

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز از توافق اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین‌های جدید در تأسیسات هسته‌ای تسای کرج استقبال کرد و از “پیشرفتی واقعی” سخن گفت.

اولیانوف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «توافق میان ایران و آقای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تأسیسات هسته‌ای کرج، کمکی بسیار ارزشمند به مذاکرات وین برای احیای برجام است.»

تاسیسات متجمع تسا در کرج

تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران (مجتمع تسا) در کرج واقع شده و مختص ساخت قطعات سانتریفوژ است. سانتریفیوژهای پیشرفته ایران نیز که اخیراً برای غنی‌سازی بالای اورانیوم به کار گرفته شده‌اند ظاهراً در همین مجتمع طراحی و ساخته شده‌اند.

این مجتمع اوایل تیرماه سال جاری هدف “حمله خرابکارانه پهپادی” قرار گرفت و یکی از چهار دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آن‌جا تخریب شد. پس از آن، ایران در مورد تعویض دوربین‌های تخریب‌شده یا تعویض کارت حافظه این دوربین‌ها با آژانس همکاری نکرد و حتی آنها را از شمول توافق با آژانس بیرون دانست. این ظن در تهران مطرح شد که حمله به تسا از طریق هک دوربین‌های آژانس ممکن شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید