به گزارش CNN فارسي ، “تایمز اسرائیل” به نقل از این گزارش می‌نویسد که شماری از واحدهای نظامی روسیه مستقر در نقاط مختلف سوریه پیش از آن‌که به اوکراین انتقال یابند، به سه فرودگاه تاکنون نامشخص در دریای مدیترانه منتقل شده‌اند.

“مسکو تایمز” یک رسانه انگلیسی‌زبان مستقل آنلاین است که در هلند مستقر است و دفتری در مسکو دارد.

این گزارش می‌افزاید که پایگاه‌های تخلیه شده نظامیان روس به نیروهای قدس سپاه پاسداران و نیز به حزب‌الله لبنان واگذار شده‌اند.

دمشق از متحدان مسکو به شمار می‌رود و در سال ۲۰۱۵ در میانه جنگ داخلی، چندین پایگاه‌ هوایی در اختیار روسیه قرار داد. جنگنده‌های روسی با استفاده از این پایگاه‌ها، مخالفان رژیم بشار اسد در چندین شهر سوریه را هدف بمباران‌های خود قرار دادند که در پی این حملات صدها نفر کشته شدند.

اسرائیل در حال “بررسی دقیق” این گزارش

به گزارش میدل‌ایست‌نیوز، رادیو اسرائیل، روز دوشنبه ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) گزارش داد که اسرائیل در حال بررسی دقیق گزارش‌هایی است که از انتقال شمار بالایی از نیروهای نظامی روسیه‌ به خارج از سوریه خبر می‌دهند؛ به ویژه که این گزارش‌ها در رسانه‌های روسیه‌ مطرح شده‌اند. تایمز اسرائیل می‌‌نویسد این روند می‌تواند برای اسرائیل مشکل‌آفرین باشد.

روسیه دوازده پایگاه نظامی در سوریه دارد. کرملین پیش از این گفته بود که ۶۳ هزار وابسته نظامی را به سوریه اعزام کرده است.

گزارش رادیو اسرائیل تأکید کرده که مقامات اسرائیلی به شدت نگران‌اند که با خروج نیروهای روسیه، نیروهای نظامی ایرانی یا گروه های مسلح وابسته به جمهوری اسلامی جای آنها را در سوریه بگیرند.

به گزارش تایمز اسرائیل، ایهود یعری، کارشناس خاورمیانه در تفسیری در این زمینه در کانال ۱۲ اسرائیل نوشته است که تهران بدون تأثیر و نفوذ روسیه بر دمشق، به راحتی می‌تواند نیروهای خود را وارد سوریه کند و بر حوزه نفوذ خود بر رژیم اسد بیفزاید.

این کارشناس خاورمیانه می‌افزاید که افزایش نفوذ و حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه می‌تواند مایه نگرانی برای اسرائیل باشد. او می‌گوید روسیه تاکنون اگرچه همکاری‌هایی با ایران در سوریه داشته، اما همواره تلاش کرده بود از میزان نفوذ جمهوری اسلامی در ارتش سوریه و نهادهای امنیتی این کشور بکاهد.

رادیو اسرائیل تأکید کرده که سفر ناگهانی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به تهران و دیدارهای وی با مقامات ارشد ایران نیز به نگرانی اسرائیل دامن زده است.

رئیس جمهوری سوریه صبح یک‌شنبه ١٨ اردیبهشت در سفری غیر منتظره و اعلام نشدە وارد تهران شد و با علی خامنەای و ابراهیم رئیسی دیدار کرد. از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ٢٠١١ این دومین بار است که اسد به تهران رفته و با خامنه‌ای، به عنوان رهبر مهم‌ترین متحد رژیم سوریه در منطقه ملاقات دیدار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید